גרגירומת ע"ש וגנר- רשלנות רפואית?

גרגירומת ע”ש וגנר ( wegener’s granulomatosis)

 

גריגרומת ע”ש וגנר היא הפרעה לא שכיחה אשר גורמת לדלקת בכלי הדם, ועקב כך מגבילה את זרימת הדם לאיברים שונים בגוף. בחלק הארי של המקרים גריגרומת ע”ש וגנר גורמת לפגיעה בכליות, ריאות ודרכי הנשימה העליונות. מעבר לדלקות בכלי הדם, המחלה מייצרת סוג של רקמה דלקתית בשם גרנולומה אשר הורסת רקמה תקינה. הסיבה המדוייקת אשר מובילה למחלה היא איננה ידועה. התסמינים של המחלה יכולים להתפתח באופן הדרגתי או באופן חריף. התסמין הראשון של גריגרומת ע”ש וגנר בדרך כלל מגיע  מדרכי הנשימה. לעומת כאשר התנאים מחריפים בצורה מהירה, והאפקט שלהם על כלי הדם הופך למשמעותי, אז התמונה הקלינית של החולה יכולה לכלול: נזלת עם מוגלה, דימום מן האף, כאבי באזור הסינוסים כתוצאה מסינוסיטיס, צרידות, דלקת של החניכיים, דלקות אוזניים, שיעול  כאב חזה וקוצר נשימה. באופן כללי המחלה מתרחשת סביב גיל 40. שחורים נוטים לחלות במחלה יותר מאשר לבנים.

מקרי רשלנות רפואית – גריגרומת ע”ש וגנר

אבחנה מוקדמת וטיפול מוקדם עלול להוביל ברוב המקרים להחלמה מהירה. ללא טיפול, גריגרומת ע”ש וגנר יכולה להיות קטלנית, בעיקר אם היא תוקפת את הכליות. מעבר להשפעה על דרכי הנשימה העליונות והתחתונות, גריגרומת ע”ש וגנר עלולה להשפיע על כל האיברים, כולל על העור, עיניים, אוזנים, עמוד השדרה, ולב. איבוד שמיעה, הצלטקויות של העור והתקפי לב הן סיבוכים שכיחים למחלה.

עילות לתביעת רשלנות רפואית גריגרומת ע”ש וגנר :

–          אבחון בשלב מאוחר יותר של המחלה לאחר מעורבות של הכליות, והדרדרות מצב הכליות עד לכשלון תפקודי מה שעלול להוביל לטיפול בדיאליזה או איבוד הכליות.

–          חוסר הפנייה לבדיקות הדמייה מתאימות ובזמן המתאים לצורך אבחנת המחלה כגון בדיקות דם לאיתור נוגדנים מיוחדים, בדיקות שתן שעלולים להצביע על איכות תפקוד הכליות, צילום רנטגן שעלול להדגים גושים או  חללים , וביצוע ביופסיה של האיבר המעורב במחלה, ברוב המקרים הכליות.

 

לשאלות על רשלנות רפואית בנושא גרירומת ע”ש וגנר ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה מופיעים בראש העמוד משמאל.