רשלנות רפואית בלידת ואקום/ לידת ואקום

רשלנות רפואית בלידת ואקום  הינו נושא בו אנו נתקלים רבות.

לידת ואקום היא סוג של לידה מכשירנית שמתבצעת באמצעות שולפן ריק. מכשיר הואקום הוא למעשה משאבה קטנה. המשאבה מחוברת לגביע קטן דרך צינור גומי. הגביע נצמד לראשו של התינוק, והתינוק נמשך מטה. בזמן הפעולה הרופא מוודא כי רק ראש העובר תפוס בגביע, ואז הוא מפעיל את המשאבה. בזמן הציר האם לוחצת והתינוק יוצא החוצה.

מקרי רשלנות רפואית בלידת וואקום

הסיבות לביצוע לידת ואקום יכולות להיות קשורות באם או בעובר. לדוגמא, אצל אישה הסובלת ממחלת לב או ריאות הצוות יכול לרצות למנוע את המאמץ שכרוך בלידה. ישנם סיבוכים אפשריים בלידת ואקום. בלידת ואקום הסיכון לקרעים בנרתיק, ברחם, ובשלפוחית השתן גבוהים יותר מאשר בלידה רגילה. חלק מהסיבוכים נובע מביצוע לא מיומן או החלטה שגויה, בעיקר במקרים בהם היה עדיף מראש לבחור באפשרות של ניתוח קיסרי. כמו כן יכולות להיגרם לתינוק פגיעות קוסמטיות בפנים ובאוזניים, וכן שברים בגולגולת ונזק מוחי. סיכונים אחרים לתינוק כוללים, פגיעה בעצבי הפנים עד כדי שיתוק מוחין, שטפי דם, ואף צהבת יילודים.

עילות לתביעת רשלנות רפואית בלידת ואקום

• ביצוע לידת ואקום על ידי מי שאינו מוסמך לכך

• ביצוע לידת ואקום באמצעות המכשירים הלא נכונים, או באמצעות מכשיר מקולקל.

• היעדר בדיקה שהתנאים הרלבנטיים לביצוע לידת ואקום מתקיימים בנדון. התנאים הרלבנטיים הם: ירידת מים, צוואר רחם פתוח ומחוק לחלוטין, הצמדת הואקום לראש העובר לפרק זמן מינימאלי אפשרי, וכן הגבלת הניסיונות לשלושה, כאשר אם הניסיון השלישי נכשל, להפנות את היולדת לניתוח קיסרי.

• היעדר ביצוע של לידת ואקום, או ביצוע הלידה באיחור היכן שהיה צורך בכך

• היעדר אבחון, אבחון מאוחר, אבחון שגוי, של האינדיקציות לביצוע לידת ואקום

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת גיל, רקע בריאותי (מחלת לב או ריאות אצל היולדת), מצוקה עוברית אצל התינוק, או מצג עובר עם עורף נטוי לאחור שמקשה על יציאתו, שלב לידה שני מאורך.

• מעשים ומחדלים רשלניים שהיו יכולים להוביל לחוסר טיפול, השהייתו, או החלטה על ביצוע הליך רפואי בלתי מתאים שיכלו לגרום לתובעת נזק גופני או להחמיר את מצבה.

• ביצוע הפרוצדורה הרפואית בחוסר מיומנות ובחוסר מקצועיות תוך הפרת חובת הזהירות, וחריגה מאמות המידה הנגזרות ממבחן הרופא הסביר.

• אי ביצוע מעקב רפואי אחר מצבה של היולדת או מצבו של התינוק.

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית לידת ואקום / בלידת וואקום

התובעת התקבלה ללידה בבית החולים אסף הרופא, כאשר היא בשבוע ה-37 להריונה, בשל ירידת מים שלוותה בצירים. הוחלט ליילד את התובעת בלידת ואקום. עשר דקות אחרי שחולץ התינוק, הוא נולד כאשר חבל הטבור כרוך על גופו פעמיים, ללא דופק וללא נשימה עצמונית. התינוק נפטר 7 שעות לאחר לידתו. בית המשפט פסק פיצויים בסך 1,275,000 ₪.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בלידת ואקום, ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון