מהי רשלנות בלידה?

רשלנות רפואית בלידה מתרחשת בכמות גדולה בהרבה מהמצופה בעידן המודרני.

בדומה לישראל, גם בארה”ב אחוז ניכר מתביעות הרשלנות הרפואית עוסקות ברשלנות בלידה, ובנזקים לאם ותינוקה כתוצאה מרשלנות זו, בין אם התרחשה לפני הכניסה להיריון, במהלך ההיריון, או במהלך הלידה עצמה.

לקריאה על רשלנות רפואית בלידה במדינה ישראל – ליחצו על הקישור הבא: רשלנות בלידה

להלן מידע על רשלנות בלידה במשפט האמריקאי:

מקרי רשלנות רפואית בלידה במשפט האמריקאי / משפט אמריקאי

מקרי רשלנות רפואית בלידה במשפט האמריקאי אינם עוסקים בפגיעות שונות מאלו העוסקים בהם במשפט הישראלי. כך מקרי הרשלנות הרפואית בלידה במשפט האמריקאי עוסקים בשיתוק מוחין, רשלנות בלידת ואקום, מצוקה עוברית, וכו’.

על מנת לקבל פיצויים בתביעת רשלנות רפואית ברשלנות בלידה במשפט האמריקאי על התובע להיות מסוגל להוכיח:

• לנתבע יש חובת זהירות כלפי הילד. לרופא, לאחות, למיילדת, לבית החולים, או למחלקת היולדות, יש חובת זהירות כלפי הילד, כאשר האם יולדת אצלם.

• הנתבע הפר את חובת הזהירות כלפי הילד. הנתבע הפר את חובת הזהירות כלפי הילד אם לא פעל כפי שאדם סביר היה נוהג בנסיבות המתוארות. לדוגמא, אם מנתח סביר היה מבצע ניתוח קיסרי ורופא מסוים לא ביצע זאת ולא הייתה סיבה רפואית מדוע לא לעשות זאת, אזי אותו רופא שלא ביצע את הניתוח הקיסרי הפר את חובת הזהירות שלו כלפי הילד;

• הפרת חובת הזהירות על ידי הרופא גרמה נזק לילד: הפגיעה בילד חייבת להיות כתוצאה מהפעולה או חוסר הפעולה של הנתבע. במילים אחרות, הילד לא היה סובל מפגיעה מוחית לדוגמא, אלמלא הפגיעה על ידי הרופא.

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית בלידה במשפט האמריקאי / משפט אמריקאי

יונג מיין הייתה בת 37 ובשבוע ה-41 להריונה הראשון כאשר הגיעה לבית החולים סנט וינסנט ברובע קווינס בניו יורק. הרופאים בבית החולים קבעו שהיא סובלת מליקוי במי השפיר ולכן יש לזרז את הלידה. לאחר 24 שעות קשות, בוצעה לידת מלקחיים ונולד התינוק דניאל.

ציון האפגר של דניאל היה 1 מתוך 10 בגלל דופק חלש, ולכן דניאל הונשם ונלקח ליחידת הטיפול נמרץ שם שהה במשך שישה ימים. בשחרור שלו הוא נראה במצב טוב. שנתיים אח”כ הוריו של דניאל הבחינו שצורת ההליכה שלו איננה נורמלית והוא אובחן עם שיתוק מוחין קל. כמו כן גם לגב’ מיין היה את הבעיות הרפואיות של עצמה. במהלך הלידה היה לה קרע בדרגה ארבע של הנרתיק שהגיע עד פי הטבעת שלה.

הקרע תוקן בבית החולים אך עדיין האם פיתחה גסטרואנטרולוגיות ארוכות טווח אחרות. בתביעה שהגישו האם והילד נגד בית החולים טענו התובעים שבית החולים התרשל בתיקון הנרתיק של האם, וכי הלידה הייתה צריכה להתבצע בניתוח קיסרי ולא בלידת מלקחיים. חבר המושבעים בערכאה הראשונה פסק לטובת האם פיצוי בסך 5 מליון דולר, ולטובת הילד פיצוי בסך 4,150,000 דולר. שופטי בית המשפט לערעורים של מדינת ניו יורק הביעו את מורת רוחם והגדילו ללא הסבר ברור את סכומי הפיצויים- ל-11 מליון דולר לאם, ו-7,150,000 לילד.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בלידה, ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון

לקריאה נוספת: רשלנות רפואית בהריון.