תסביב אשך / טורשיין- רשלנות רפואית?

תסביב אשך – טורשן

רשלנות רפואית בנושא תסביב אשך הוא עניין לא נדיר כלל.

תסביב אשך או טורשיין הוא מצב שבו האשך מסתובב סביב עצמו כתוצאה מבעיה רפואית מולדת או חבלה ישירה, תנועה חדה, מאמץ, ועוד. תופעה זו מסוכנת משום שהסיבוב מכווץ את כלי הדם המזרימים דם לאשך, מה שיכול להוביל למוות של הרקמות ולנמק. תופעה זו מתבטאת בכאב חריף, חד ופתאומי באשך או בבטן התחתונה, כאשר במקרים מסוימים תיתכן גם בחילה, הקאה, ועליה של חום הגוף.

מקרי רשלנות רפואית תסביב אשך / טורשין

תסביב האשך הוא מצב חירום כירורגי שמצריך התערבות כירורגית דחופה משום שהתסביב עלול לגרום לנמק. האבחון צריך להיעשות מוקדם ככל האפשר כאשר הטיפול הרפואי הינו ניתוח שבמסגרתו מבצעים החזרה של האשך למקום. לאחר מכן מבצעים קיבוע אשך. הטיפול הרפואי חייב להתבצע מוקדם ככל האפשר משום שהניתוח יעיל רק אם יבוצע במהלך 4-6 השעות הראשונות מרגע הופעת הסימפטומים.

עילות תביעה בגין רשלנות רפואית תסביב אשך /טורשיין

• אבחון שגוי, העדר אבחון, או אבחון מאוחר של תסביב האשך

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת מהמטופל הכוללת גיל (הרבה מהמקרים הם בגיל צעיר ומתחת לגיל 25), רקע בריאותי (לפעמים מדובר בבעיה שהיא כתוצאה מבעיה רפואית מולדת), סיפור המקרה (האם הייתה חבלה או מאמץ), ועמידה על הסימפטומים המתוארים על ידי המטופל (חום, כאבים בבטן תחתונה, ועוד) ובדיקה גופנית על ידי הרופא ואורולוג.

• מעשים ומחדלים רשלניים שעלולים להוביל לחוסר טיפול, השהיית הטיפול או החלטה ביצוע הליך רפואי שאינו מתאים שהחמירו את מצבו של התובע וגרמו לו לנזק גופני.

• התעלמות מביצוע בדיקות גופניות ואורולוגיות מתאימות כולל מדידת חום ואולטרה סאונד.

• רשלנות בפענוח תוצאות בדיקת האולטרה סאונד

• אי עמידה בדרישת ההסכמה מדעת לטיפול הכירורגי הנדרש בבעיה זו

• ביצוע הפרוצדורה הרפואית בחוסר מקצועיות ובחוסר מיומנות תוך הפרת חובת הזהירות וסטייה מאמות המבחן הנגזרות ממבחן הרופא הסביר

• רשלנות במתן תרופות מבחינת סוג ומינון ומבלי לבדוק את רגישות המטופל בתכשיר

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית תסביב אשך / טורשיין

ת”א 3847/06 ב’ נ’ קופת חולים מאוחדת- התובע מייחס לנתבעת אבחון מאוחר מידי של תסביב באשך שמאל שגרם לו לנזקים. לטענת התובע, האבחון שנערך על ידי רופאת הילדים היה רשלני וכתוצאה מהאבחון המאוחר נאלצו לכרות לו את האשך הנמקי. בית המשפט דחה את התביעה. לפי בית המשפט מדובר בתופעה שיש לה הסתמנות קלינית סוערת, כולל כאבים עזים המביאים לבדיקה דחופה על ידי רופא. התובע בדנן שנבדק על ידי הרופאה הגיע במצב טוב כאשר הוא אינו נאנק מכאבים. לפי בית המשפט משום שלא היו תלונות המצביעות על ממצא של תסביב, ולא היה עדות לכך בבדיקה,לא היה על הנתבעת לחשוב על אבחנה של תסביב ולא היה עליה להפנות את ההורים לחדר המיון במקרה של החמרה.

לשאלות בנושא תביעת רשלנות רפואית על איחור באבחון או בטיפול בתסביב אשך, ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל