סקלרודרמה- מחלת רנו- ראנו- רשלנות רפואית?

מחלה נדירה זו נקראת גם סקלרוזיס רב-מערכתית (Systemic Sclerosis). הגורם למחלה אינו ידוע והיא אינה תורשתית. המחלה נדירה בילדים, שיא השכיחות שלה הוא בגילים 50-60 נשים נפגעות יותר מאשר גברים.

במקרים בהם לא גולתה המחלה בזמן על ידי רופאים, כאשר היה עליהם לאבחנה ולתת טיפול מתאים- קיימת אפשרות לבדיקת ההתכנות להגשת תביעת רשלנות רפואית.

התסמינים של המחלה:

* התקשות העור.

* אבדן צורה וקושי בהנעת אצבעות הגפיים.

* עם המחלה עלולה להופיע תסמונת התעלה הקרפלית.

* עלולים להופיע קשיי נשימה מחמת פגיעה ריאתית. במצבים קיצוניים כמות החמצן המגיעה לדם יורדת במידה ניכרת וכתוצאה מכך תפקודו הכללי של החולה ירוד מאוד. מצב זה עלול להיות קריטי. התרופות העומדות לרשות המטפלים לטיפול במחלה מוגבלות בפעילותן והמוצא היחיד הוא השתלת ריאות.

* הופעת חלבון בשתן מצביעה על התחלתה של פגיעה כלייתית. הופעת חלבון בשתן במחלת הסקלרודרמה מחייבת מעקב צמוד וניטור לחץ הדם. בשעת הצורך מוסיפים תרופות היכולות לעצור הידרדרות של התפקוד הכלייתי.

* שלשול, אי-נוחות בבטן וכאבי בטן יכולים להופיע במחלה.

* חולי סקלרודרמה סובלים לעתים קרובות ממעבר של מיץ הקיבה אל תוך הוושט, תופעה המלווה בגירוי מקומי, המתבטא בהרגשת שרפה בקדמת בית-החזה ובצרבת בוושט.

* בסקלרודרמה שכיחה השתהות המזון בקיבה מחמת מעברו האיטי למעיים.

* חולים לוקים גם בהיווצרות כיסים בדופן המעי הגס.

* התופעה השכיחה ביותר היא תופעת רנו: חולה הנחשף לקור סובל משינויים בצבע אצבעות הידיים ומכאבים עזים. מצבי לחץ, התרגשות ועישון מחמירים את התופעה. החולה מרגיש דקירות והרדמות האצבעות. צבע כפות הידיים והאצבעות משתנה בין לבן לכחול. חימום מחזיר את הצבע האדום.

* התקשות עור ואיברים פנימיים וכן כלי דם.

 

באם לא אובחנה אצלך סקלרודרמה/ מחלת רנו בזמן, ניתן להעריך סיכוייך להגשת תביעת רשלנות רפואית, על ידי עו”ד ענת מולסון