תסמונת SCID – ילדי הבועה – תביעת רשלנות רפואית

בישראל מוגשות תביעות רשלנות רפואית בגין איחור באבחון או בטיפול בתסמונת SCID.

לשאלות בנושא ניתן לפנות לעו”ד ענת מולסון שפרטיה מעל.

כשל חיסוני משולב חמור (באנגלית: Severe combined immunodeficiency,‏ SCID; מכונה “מחלת ילדי הבועה”) היא מחלה גנטית המאופיינת במחסור בלימפוציטי T המתפקדים כראוי, שמתבטא בתגובה חיסונית לקויה כתוצאה מחוסר המעורבות של תאי B או מתפקוד לא יעיל שלהם, כיוון שתאי T המסייעים לא מתפקדים (ולכן לא קוראים לתאי B לעזור להילחם באנטיגן). בהפרעה זו שתי ה’זרועות’ המרכזיות של מערכת החיסון (תאי B ותאי T),

פגועות, בעקבות פגם באחד הגנים. SCID היא הצורה החמורה ביותר של חסר במערכת החיסון, וכיום ידועים לפחות תשעה גנים שונים אשר פגם בהם מוביל לצורה זו או אחרת של SCID. כמו כן, מחלה זו ידועה כ”מחלת ילד הבועה” כיוון שהסובלים ממנה חשופים באופן מלא למחלות זיהומיות וחלקם, כמו “דייוויד וטר”, הפכו למפורסמים בשל חייהם בסביבה סטרילית. SCID הוא תוצאה של מערכת חיסונית חלשה כל כך עד שניתן להזניח אותה כמעט לגמרי.

מטופלי SCID מושפעים לרוב על ידי זיהומים בקטריים, וירליים או פטרייתיים בשלב מוקדם מאוד בחיים ולרוב סובלים גם ממחלת ריאות אינטרסטיציאלית, משלשול כרוני, ומבעיות גדילה. זיהומי אוזניים, דלקת ריאותופטרת פה בדרך כלל נפוצים אף הם. תינוקות אלו ימותו בדרך כלל תוך שנה, בעקבות זיהומים חוזרים ונשנים, אלא אם כן יעברו השתלת תאי גזע מוצלחת.

הטיפול הנפוץ ביותר לחולי SCID הוא השתלת מח עצם, שייתרם על ידי אדם עם ההתאמה הטובה ביותר. השתלות עם התאמה חצי מלאה נקראות הפלוידנטיקל. השתלת מח עצם הפלוידנטיקלי דורשות ממח העצם של התורם להיות מרוקן מכל תאי T הבוגרים, על מנת להימנע מהתפתחות מחלת GVHD. כתוצאה מכך, למערכת חיסון שעובדת כראוי לוקח זמן רב יותר להתפתח אצל מטופלים שאצלם מושתל מח עצם עם התאמה חצי מלאה בהשוואה למטופלים שאצלם ההתאמה הייתה מלאה. דיוויד וטר, ילד הבועה המקורי, היה אחד מהאנשים הראשונים שלהם הושתל מח עצם, אך לבסוף נפטר בעקבות וירוס שלא אותר בשם אפשטיין בר, שהיה במח העצם החדש שהושתל לו בתרומה מאחותו (לא הייתה לו התאמה טובה עם מח עצם זה) , וגרם להיווצרות תאי סרטן מפושטים בכל גופו. כיום, להשתלות הנעשות בשלושת החודשים הראשונים של החיים יש אחוזי הצלחה גבוהים. כמו כן, רופאים מבצעים בהצלחה השתלות עוד לפני הלידה וגם על ידי שימוש בדם הטבורי העשיר בתאי גזע. בהשתלות אלה (עוד לפני הלידה) ייתכן כי העובר יפתח מערכת חיסונית פעילה בסביבה סטרילית מגורמים זרים. בכל מקרה, סיבוכים כמו GVHDD יכולים להיות קשים לזיהוי או לטיפול אם הם מתרחשים.

תביעת רשלנות רפואית על איחור באבחון או בטיפול בתסמונת SCID נמשכת בד”כ כשנתיים ובסיומה מתקבל פיצוי שיכול להיות משמעותי מאד.

על מנת להגיש את התביעה יש לצרף אליה חוות דעת של רופא מומחה אשר יפרט מה הייתה הרשלנות ומה גודל הנזק שנגרם בעקבותיה.

לשאלות או להערכת סיכויי התביעה של ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד.