רשלנות רפואית בדיקות הריון / בדיקות הריון/ בבדיקת הריון / בבדיקות היריון

מקרי רשלנות רפואית  רבים מתרחשים בזמן בדיקות הריון. הורים רבים מבצעים בדיקות הריון רגילות ואף מורחבות ולעיתים לא מתגלים מומים מולדים או פגמים בעובר ולאחר הלידה מתבררים האמת הקשה.

רשלנות רפואית בבדיקות הריון הינה תביעה מורכבת אשר חייבת להיות מנוהלת ע”י עו”ד לרשלנות רפואית אשר יוכל להעריך בצורה זהירה ושקולה את הסיכויים של התביעה. בסוף המאמר תוכלו למצוא מדריך להגשת תביעות רשלנות רפואית בבדיקת הריון. 

להלן סוגי בדיקות הריון נפוצים:

בדיקת הריון: בדיקות דם הכוללות סוג דם, ספירת דם וסוכר בדם.

-שמות נוספים: Blood type, CBC, Glucose.

-פירוש: בדיקות דם שגרתיות שמטרתן לברר את תמונת הדם וסוג הדם של האם. סוג הדם חשוב משום שבמידה והוא מקבוצת ה-Rh שלילי תקבל האישה חיסון, הקרוי אנטי D, בסביבות השבוע ה-28. חיסון זה אמור למנוע התקפה חיסונית כנגד העובר.

בדיקת הריון: אדמת

-שמות נוספים: Rubella.

-פירוש: וירוס האדמת הוא אחד הנגיפים אשר עלולים לחדור דרך השליה אל העובר ולגרום בו למומים מולדים קשים. מטרת הבדיקה לוודא כי האישה מחוסנת כנגד הוירוס. במידה והיא אינה מחוסנת היא תקבל חיסון, לאחריו אסור להרות במשך כארבעה חודשים, מאחר והחיסון מכיל וירוס מוחלש שעלול לפעול ולפגוע בעובר.

-תוצאות הבדיקה: התשובה מתקבלת כ”כייל נוגדנים”. ככל שהכייל גבוה יותר, כך האישה מחוסנת יותר כנגד הנגיף. בחלק מהמעבדות רמה מעל 1/36 מייצגת את כמות הנוגדנים מסוג IgG, המעידים כי האישה אכן מחוסנת.

בדיקות הריון: VDRL

-שמות נוספים: סיפיליס.

-פירוש: מחלת הסיפיליס אמנם נדירה מאוד, ובשנים האחרונות כמעט ולא נתגלו מקרי הדבקה בקרב נשים בהריון, אולם היא קשה וקטלנית ועלולה לגרום למומים בעובר.

-תוצאות הבדיקה: אם התשובה המתקבלת היא VDRL חיובי פירושו שהאישה נגועה בסיפיליס. VDRL שלילי פירושו שהאישה לא נדבקה.

בדיקת הריון: CMV

-שמות נוספים: CytoMegalo virus.

-פירוש: מדובר בנגיף שכיח מאוד בקרב הנשים באוכלוסייה שלרוב אינו גורם למחלה באדם בוגר. אך במקרה שהאישה אינה מחוסנת כנגדו בעקבות חשיפה קודמת לנגיף, ונדבקה בו לראשונה בתחילת ההריון, קיימת אפשרות לפגיעה קשה בעובר, הכוללת פגיעה מוחית, פגיעה בעיניים ופגיעה בגדילה. הבדיקה כוללת את רמות הנוגדנים מסוג IgG ונוגדנים מסוג IgM.

-תוצאות: תוצאת IgG חיובי משמעה שהאישה נדבקה בעבר בנגיף וגופה חיסן את עצמו. תוצאת IgM חיובי דורשת בירור מקיף אם האישה נדבקה לראשונה במהלך ההריון או לא.

בדיקות הריון: טוקסופלזמה

הסימנים הראשונים ומתי לרוץ למיון

בדיקות הריון: רעלת הריון

-שמות נוספים: Toxoplasma.

-פירוש: טפיל ה”טוקסופלזמה גונדי” מצוי לרוב בצואת חתולים, בשר לא מבושל ובאדמה. באדם מבוגר עלול הטפיל לגרום לחום, בלוטות לימפה מוגדלות, כאב ראש וגרון וכאבי שרירים. אולם במקרה של אישה הרה עלול הטפיל לחדור לשליה ומשם לעובר, שם הוא גורם לפגיעה קשה במערכת העצבים, הגדלת הטחול, זיהום רשתית העין, פיגור שכלי והתפתחותי. המלצות הרופאים הן להימנע במהלך ההריון ממגע עם צואת בעלי חיים, לנקוט משנה זהירות בעת טיפול בבעלי חיים ולהימנע מאכילת בשר שאינו מבושל היטב.

-תוצאות: הבדיקה מאתרת נוגדנים כנגד הטפיל. תוצאה חיובית מסמלת הדבקה בפרזיט ודורשת טיפול תרופתי, שאינו תמיד יעיל. לעתים ההמלצה היחידה היא הפסקת הריון. הבדיקה מיועדת לנשים שבאות במגע עם חתולים או שאכלו בשר נא.

במהלך כל ההריון

מעקב לחץ דם וחלבון בשתן

חשוב לבצע את הבדיקות לכל אורך ההריון אחת לחודש. בטרימסטר השלישי יש לבצע את הבדיקות אחת לשבועיים. הבדיקה מבוצעת אצל אחות טיפת חלב ומיועדת לאתר סימנים לרעלת הריון.

שבועות 7-9

בדיקות הריון: אולטרסאונד להערכה עוברית

-פירוש: האולטרסאונד הוא מכשיר המשדר גלים על קוליים באמצעות מתמר מיוחד, הקולט בחזרה את הגלים ויוצר תמונה של פנים הגוף. הבדיקה אינה כואבת, מהירה ואינה מסוכנת לא לאם ולא לעובר. בשבועות אלו כוללת הבדיקה את הערכת גיל ההריון, המאפשרת להעריך בדיוק רב יותר את שבוע ההריון. בנוסף מאפשרת הבדיקה לנטר את גודל העובר והדופק שלו. אין כל טעם להקדים ולבצע את בדיקת האולטרסאונד לפני השבוע השישי שכן בשלב זה העובר נראה כעיגול המכוסה בקרום, תמונה שאינה מאפשרת להעריך אותו כיאות.

אולטרסאונד. מבוצע מספר פעמים במהלך ההריון (צילום: index open)

שבוע 12-14

בדיקקות הריון: אולטרסאונד שקיפות עורפית

-פירוש: מחקרים קודמים גילו כי קיים קשר בין הימצאות של קפל בעורף העובר לבין סיכון גבוה לתסמונת דאון. את הקפל ניתן לזהות באמצעות בדיקת אולטרסאונד פשוטה, כשבשילוב עם בדיקות נוספות מאפשרת לנבא את הסיכון להימצאות תסמונת דאון. על פי הנתונים הסטטיסטיים הסיכון ללידת תינוק הסובל מתסמונת דאון לאישה בסביבות גיל 35 הוא אחד לכל 300 לידות. הסיכון מעל גיל 42 עולה לכדי אחד לכל 80 לידות.

שבוע 14-15

בדיקת הריון: אולטרסאונד לסקירה מוקדמת

-פירוש: בדיקת האולטרסאונד מאפשרת לגלות מומים עובריים באיברים הפנימיים (לב, כליות, ריאות), בגפיים, בפנים ובאיזורים נוספים. סקירה מוקדמת אינה בסל השירותים של קופות החולים ולפיכך כרוכה בתשלום נוסף של כמה מאות שקלים. במידה ובהריון קודם נמצא מום בעובר הבדיקה ממומנת על ידי קןפת החולים.

שבוע 17

בדיקת הריון: התבחין המשולש

-שמות נוספים: aFP+Estriol+bHCG, בדיקה משולשת, חלבון עוברי.

-פירוש: בדיקת דם הבודקת את החלבון אלפא-פטו-פרוטאין, ההורמון “אסטרדיול” וההורמון Beta HCG. שילוב הבדיקות מאפשר לאתר מומים מולדים. באמצעות ניתוח סטטיסטי של התוצאות מתקבל שקלול של הסיכון ללידת תינוק הסובל מתסמונת דאון (טריזומיה 21), פיגור שכלי (טריזומיה 18) ומומים נוספים במערכת העצבים.

-תוצאות הבדיקה: ניתנות באמצעות אחוזי סיכון ללידת מום במערכת העצבים.

שבוע 18-20

בדיקת הריון: מי שפיר

-פירוש: בדיקה גנטית של מערך הכרומוזומים בעובר. מערך זה משקף את המטען הגנטי בעובר ומאפשר לאתר מומים מולדים, מחלות והפרעות שונות. הבדיקה מתבצעת באמצעות החדרת מחט דרך הבטן למי השפיר ושאיבה שלהם. מי השפיר מכילים תאים עובריים שונים מהעובר עצמו ובדיקה שלהם מאפשרת את בדיקת הכרומוזומים.

הבדיקה ממומנת על ידי קופות החולים לנשים מעל גיל 35 בשל הסיכון הגבוה ללידת עובר עם מומים מולדים, על פי תוצאת בדיקת האולטרסאונד או על פי תוצאות בדיקת החלבון העוברי, במידה ונמצא סיכון גבוה. הבדיקה מיועדת גם לנשים שנשאו ברחמן עובר הלוקה בתסמונת גנטית. חשוב לזכור כי הבדיקה אינה מיועדת לכל אישה הרה, אלא רק למי שנמצאת בסיכון גבוה והמלצות הרופא.

שבוע 21-22

בדיקת הריון: אולטרסאונד לסקירת מערכות העובר

-פירוש: הבדיקה נכללת בסל השירותים של קופות החולים לאישה ההרה והיא דומה לבדיקת האולטרסאונד המבוצעת בשבוע 14-15. ההבדל הוא בתמונת העובר, הנראית ברורה יותר בשל גודלו ולכן מאפשרת מתן תשובה מדוייקת יותר בכל הקשור למצבו הנוכחי.

שבוע 24-26

בדיקת הריון: העמסת סוכר

-פירוש: הבדיקה מאפשרת לאתר סיכון לסוכרת הריונית, הפרעה שכיחה בקרב נשים בהריון, שעשויה לסכן את היולדת ואת העובר. בבדיקה שותה הנבדקת כוס מים ובה 50 גרם סוכר. כעבור שעה נמדדת רמת הסוכר בדמה. במידה והערך גבוה היא נשלחת למבחן סוכר מאתגר (Glucose Challenge Test) המכיל כוס מים ובה 100 גרם סוכר. אז נבדק הסוכר בדמה של האישה לאחר צום של שמונה שעות, שעתיים לאחר שתיית כוס הסוכר ושלוש שעות לאחר השתייה.

-תוצאות הבדיקות: הערכים שהתקבלו מועברים לגרף והרופא בודק האם העקומה אינה תקינה. במידה וזה המצב מועברת האישה לטיפול ביחידה לסוכרת הריונית, שם תקבל הדרכה תזונתית בשילוב עם טיפול בהזרקות ההורמון אינסולין, המיועד להורדת רמות סוכר גבוהות.

שבוע 28

בדיקת הריון: נוגדנים לסוג דם

-פירוש: במידה וסוג דמה של האישה הוא Rh שלילי קיים חשש שמערכת החיסון של האם תזהה את העובר כ”גוף זר” ותחל במיתקפה נגדו באמצעות יצירת נוגדנים. לכן, במידה ומדובר בהריון ראשון וסוג דמה של האם הוא Rh שלילי, היא מקבלת זריקת אנטי D, המונעת היווצרות נוגדנים כנגד העובר. במקביל מבוצעת בדיקת Coombs, הבודקת האם אכן נוצרו אצל האם נוגדנים כנגד דם העובר.

במידה וזהו ההריון השני בדיקות ה-Rh מתחילות כבר בשבוע ה-20 להריון.

שבוע 30-32

בדיקת הריון: אולטרסאונד להערכת המשקל והשליה

-פירוש: מטרת הבדיקה היא לאשר ממצאים קודמים ולבדוק האם קיימת גדילה תקינה של העובר ושהוא אינו סובל מפיגור התפתחותי או פגיעה בגדילתו.

שבוע 34-35

בדיקת הריון: ניטור דופק העובר

-שמות נוספים: NST, non stress test מוניטור עוברי, ניטור עוברי.

-פירוש: באמצעות מכשיר המונח על בטן האישה בודקים את דופק העובר במשך 20 דקות. הבדיקה אינה כואבת ואינה מסוכנת. המוניטור מאפשר להעריך את רמות החמצן העוברות מהשליה אל מוח העובר. הרופא הוא הקובע האם קיים צורך בבדיקה זו. לרוב נשלחת

האישה לבדיקת הניטור העוברי במידה וקיימת ירידה בתנועות העובר (באופן תקין על האם לחוש בתנועות העובר לפחות אחת ל-20 דקות בשלב זה של ההריון).

שבוע 34-36

בדיקת הריון משטח לדני לסטרפטוקוקוס B

-פירוש: בדיקה זו אינה בדיקה שגרתית, אלא מיועדת לנשים אצלן נמצא החיידק סטרפטוקוק B בעבר או לנשים שלקו בהריונות הקודמות בירידת מים מוקדמת או במחלת חום.

שבוע 37-38

בדיקת הריון: ניטור דופק העובר

-שימוש: הבדיקה מבוצעת במידה וקיימת תחושה של ירידה בתנועות העובר ועל פי שיקול דעתו של הרופא.

הגשת תביעת רשלנות רפואית על רשלנות בבדיקות הריון:

הצעד הראשון הינו היוועצות בעו”ד לרשלנות רפואית. לאחר מכן יש לאסוף את כל מסמכי מעקב ההריון להעביר אותם אל רופא מומחה לבדיקות הריון אשר יקבע אם עולים ממצאים כלשהם לפגמים בעובר או חשדות לממצאים כאלו. במידה והתשובה היא חיובית, יש לפנות אל רופא מומחה נוסף אשר יעריך את הנזק שקיים בהווה והנזק שצפוי להיות בעתיד אצל התינוק.

תביעות של רשלנות רפואית בבדיקות הריון מכונות לעיתים “הולדה בעוולה” דהיינו שתינוק זה לא היה אמור לבוא לעולם אילו היו מתגלים המומים בזמן ההריון ואילו לא הייתה רשלנות רפואית בבדיקות הריון.

תביעת רשלנות רפואית בבדיקת היריון נמשכת בד”כ מספר שנים והיא מסתיימת בד”כ בפשרה בין הצדדים או בפסק דין.

תביעת רשלנות רפואית בדיקות הריון יכולה להסתיים בסכומי פיצויים שמגיעים למיליונים הואיל ומדובר בתינוק אשר יאלץ לחיות את חייו עם מומים קשים אשר לא מאפשרים בד”כ קיום עצמאי ויש צורך בעזרת הזולת.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בבדיקות הריון, ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל