ניתוח מדיאסטינוסקופיה צווארית (Mediastinoscopy) – מקרי רשלנות רפואית

 ניתוח מדיאסטינוסקופיה צווארית (Mediastinoscopy) – מקרי רשלנות רפואית 

 

ניתוח מדיאסטינוסקופיה צווארית (Mediastinoscopy) הינו הליך כירורגי המיועד לשם התקנת ביופסיה המאבחנת את המצב לאבחון קדם סרטני. במקרים בהם ישנן גושים וקשריות לימפה באזור המיצר שנמצא מאחורי עצם בית החזה, יש צורך בהתקנת ביופסיה לשם אבחון ולקבלת דיאגנוזה מדוייקת להמשך טיפול עתידי. גם במקרים בהם יש חשש לקיום גידולים ממאירים כמו לימפומה או מחלות שונות אחרות, הליך זה משמש לאבחונם באזור.

 

הליך הניתוח:

 

לאחר זיהוי גוש באזור המיצר בבדיקות ההדמיה המקדימות, יבוצע הרדמה כללית וחיטוי יסודי.

המנתח ייצור מס’ חתכים לרוחב הצוואר התחתון ודרכו תוחדר צינורית שתוכל לזהות את הגוש בחלל הצוואר, כפי שאובחן בבדיקת ההדמיה. באמצעות החדרת מלקחיים ניתן יהיה להתקין ביופסיה מתוך הגוש.

 

סיכונים או רשלנות רפואית:

 

אחוזי ההצלחה בניתוח זה יחסית גבוהים, ושכיחותם של סיכונים לסיבוכים להליך טיפולי זה הינה נמוכה, אך יש לזכור כי כבכול הליך כירורגי, הוא טומן בחובו מס’ סיכונים העלולים להתפתח כתוצאה ממחדל או ביצוע רשלני של הצוות המטפל.

 

דוגמאות לעילות רשלנות רפואית בניתוח מדיאסטינוסקופיה צווארית: 

 

א. ביצוע רשלני של ההליך הרפואי ע”י צוות שאינו מנוסה או איכותי דיו עלול לגרום להופעת סיבוכים כהתפשטות זיהומים, הופעת דימומים, ואף צלקות.

ב. אבחון לקוי או שגוי של מצבו הרפואי של הפציינט עלול לגרום לנזק ע”י אי מניעה מוקדמת של התפשטות הגידול.

ג. עפ”י חוק זכויות החולה, על המטופל להיות עם “הסכמה מדעת”, היינו הבנה מקיפה ומלאה של מכלול הסיכונים והסיבוכים העלולים לנבוע מן הניתוח, וכן את פירוט ההליך הפר-רפואי הדרוש. אי מילוי חובה זו מהווה הפרת חובה ומחדל רשלני של הגורם המטפל.

ד. ביצוע ההליך באמצעות ציוד שאינו איכותי או סטרילי דיו, עלול לגרום לנזקים באזור הניתוח, עובדה המהווה מחדל רפואי רשלני.

 

במידה ואכן, ארעה רשלנות או בוצע מחדל אשר גרם להופעת נזקים או סיבוכים שונים למטופל, ניתן יהיה לתבוע פיצויים במסגרת תביעה בגין רשלנות רפואית של הגורמים האחראים או המטפלים.

 

לשאלות נוספות בנושא רשלנות רפואית ב ניתוח מדיאסטינוסקופיה צווארית ניתן לפנות לעו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל