ארתרוסקופיה בברך- ארטרוסקופיה ברך- רשלנות רפואית

ניתוח ארטרוסקופיה בברך

 

ניתוח ארטרוסקופיה באזור הברך הינו נתוח ידוע בתחום עולם הניתוחים האורטופדים.

מטרת ניתוח הארטרוסקופיה:

מטרת הניתוח הינה טיפול ניתוחי בבעיות ברכיים שונות. ניתוחי הארטרוסקופיה מטפלים בשחיקה כרונית של הסחוס במפרק, בעיקר בצורה ניוונית. על כן ניתוחים מסוג זה מבוצעים בעיקר בקרב אוכלוסייה מבוגרת, בה שכיחות מחלת מפרקים ניוונים נמצאת ברמה גבוהה. הסימפטומים מתחילים עם כאבים חזקים באזור הברך וממשיך לקשיחות מפרקית עד כדי הגבלה ממשית בתנועה. לאחר שרואים בבירור פגיעה ממשית בניהול אורח חיים תקין, מציעים ניתוח זה במידה והתרופות ושאר דרכי הטיפול הפחות פולשניות אינן עוזרות. עם זאת טיפול זה מהווה אופציה נפוצה גם בקרע ברצועה, ופציעות ספורט שונות

הליך ניתוח ארטרוסקופיה בברך

הניתוח מבוצע ע”י יצירת חתכים עדינים באזור הברך. בצורה עדינה מוחדרת מצלמה קטנה אל איזור המפרק אשר יכולה לטפל בצורה עדינה ככל האפשר בסחוס ובאזור המפרק כולו מבלי לגרום לנזק לפעילות תקינה של המפרק. כך המנתח יוכל לחתוך את הרקמה הסחוסית העודפת או להצמיד ולתפור רקמות/חלקי רצועה שנקרעו.

ניתוח ארטרוסקופיה נחשב להליך בטוח יחסית וללא סיבוכים אך כמו בכל ניתוח ישנם סיכונים כלליים כמו זיהום בפצע שלעיתים יכול להתפתח לזיהום תת עורי, דימום, וצלקות.

רשלנות רפואית בניתוח ארטרוסקופיה בברך:

עקב עדינותו של הניתוח, הליך זה דורש מיומנות וניסיון רב. במידה והטיפול בוצע באופן רשלני, ניתן לתבוע את הגורם המטפל לפיצויים בגין נזקים או סיבוכים שנגרמו למטופל. טיפול רשלני של הגורם המטפל בניתוח זה יכול להתבטא במגוון צורות, נציג מס’ מהם:

א.       ניתוח רשלני ולא זהיר של המנתח יכול לגרום לנזק לשרירים או לרצועות במידה והוסרו חלקים מן המפרק, במקרים נדירים יותר יוכל להיגרם סיבוך אשר יגרום נזק עצבי.

ב.       לרוב ניתוח זה מבוצע ע”י הרדמה מקומית או כללית. רשלנות של הגורם המטפל בהליך האלחוש יכול לגרום לנזקי גוף וסיבוכים כבדים אף לאזורים אחרים.

ג.        רשלנות רפואית עקב אי חיטוי כלי הציוד והעבודה העדינים החל מן המחטים ועד למכשיר המוחדר שאינם סטרילים, יכולים לגרום לזיהומים שונים באזור.

ד.       רשלנות רפואית באבחון לא נכון של מצב המטופל, ועקב כך קבלת החלטות שנובעות משיקול דעת שגוי, אשר יכול לגרום למטופל סיבוכים שונים, החרפת המצב הקיים, ועד נזקים תמידיים.

לשאלות נוספות בנושא רשלנות רפואית בניתוח ארטרוסקופיה ניתן לפנות לעו”ד ענת מולסון מנהל פורום רשלנות רפואית שפרטיה בראש העמוד משמאל