תיעוד רפואי- רשומה רפואית- רשומות רפואית- איסוף מסמכים

 

רשלנות רפואית הינו תחום מאוד רחב במשפט הישראלי. באופן בסיסי הוא מוגדר כפעילות שהרשן ביצע והאדם סביר לא היה עושה בנסיבות המקרה.

הפעילות יכולה להיות הן על ידי פעולה אקטיבית והן על דרך המחדל. כאשר פונים לתחום של רשלנות רפואית, לרוב מסתכלים על הרופא הסביר או בית חולים סביר בעת באים לבחון את הפעילות של הגורם.

תיעוד רפואי הינו חלק בלתי נפרד מהטיפול עצמו, כאשר יש ליקויים בתיעוד ורישום רפואי- לא היה כלל וכלל או שנחבל או אבד- זה מקרין על היחס לטיפול ויכול להראות כמתן טיפול רשלני למטופל.

לא פעם הואשמו רופאים וצוות רפואי בעוולת רשלנות, אף אם הטיפול הצליח ועשה טוב למטופל, רק בשל העובדה כי לא היה תיעוד ראוי לטיפול.

מקרה הבא הינו דוגמא לרשלנות רפואית בגלל היעדר רישום רפואי נאות: ע”א 616099 דרוקמן נגד בית החולים לניאדו- אמה אם המערערים- אלה דרוקמן ז”ל- הגיעה לבית החולים לניאדו בשל כאבי בטן וקשיים במערכת המעיים. יום למחרת נערך לה ניתוח חירום בחשד לסתימת המעיים שנבע כנראה מגידול סרטני במקום שסיכן את חייה.

הניתוח הסתבך בשלב ההרדמה. הרופאים לא הצליחו להחדיר צינור הנשמה דרך הקנה, כך גם דרך הצוואר הפעולה לא צלחה לאחר מספר ניסיונות, בשלב הזה כבר החלה ירידה בלחץ דם ובדופק של המנוחה. בעקבות זאת, נעשה חתך בקנה הנשימה ודרכו הוחדר צינור הנשמה- הדבר כבר היה מאוחר מדי וגרם למנוחה נזק חמור. היא לא התעוררה מההרדמה וכבר לא שבה להכרתה. היא נפטרה 16 חודשים לאחר מכן.

מנכ”ל משרד הבריאות מינה ועדה לחקירת האירוע ובו נקבע כי הצוות הרפואי פעל בצורה סבירה ובלתי יוצאת מן הכלל בנסיבות המקרה. אותה ועדה בחנה המקרה לפי רישומים שהיו קיימים באותה עת.

לאחר מספר שנים הגישו ילדיה של המנוחה תביעה על רשלנות רפואית של הצוות הרפואי. עד אז מסמכים רפואיים כבר אבדו ולא נמצאו לצורך בדיקה חוזרת.

להיעדרותם של רישומים רפואיים קמה עילת תביעה בנזיקין- הדבר נכון הן בשל רישום לקוי והן בשל אי שמירה עליהם. הנתבעים לא עמדו בנטל המוטל עליהם להוכיח צדקתם ולתת הסבר לאן נעלמו המסמכים. הדבר נכון אף עברו שנים מספר לאחר הטיפול.

בית משפט העליון קבע כי הצוות הרפואי התרשל בשל היעדר רישומים רפואיים, הוא קבע כי התיק יוחזר לבית משפט מחוזי לצורך קביעת גובה הפיצוי, מה שכן נקבעו הוצאות משפט על סך 20,000 ₪ שעל הנתבעים לשלם לתובעים.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית ברישום או תיעוד רפואי ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון בטלפון 052-4787850 או במייל legal1@bezeqint.net