הידרוצפלוס- רשלנות רפואית

רשלנות רפואית הידרוצפלוס הוא נושא המאמר שלפנינו.

הידרוצפלוס או בשמה העברי מיימת ראש היא מחלה שבה הגוף מתקשה לנקז נוזלים מהמוח ומחוט השדרה. הסיבות להידרוצפלוס הן בדרך כלל חסימה בניקוז נוזל המוח CSF, שיכולה להיות מולדת (לדוגמא בפגים), עקב מחלה, גידול ו/או טראומה לגולגולת ולעמוד השדרה, מחלות זיהומיות, דימומים משבץ, וזקנה. בעוברים ניתן לאבחן הידרוצפלוס באמצעות בדיקת אולטרה סאונד, והוא פוגע באחת מתוך 1,000 לידות בארה”ב. כמו כן לרוב אם מטפלים בהידרוצפלוס מהר ניתן להימנע מהפגיעה התפקודית הקשה ממחלה זו.

מקרי רשלנות רפואית הידרוצפלוס

התסמינים להידרוצפלוס כוללים אצל מבוגרים בריחת שתן, קשיים בהליכה, והידרדרות מנטאלית. כמו כן אצל ילדים התסמינים כוללים, הגדלת הגולגולת ואפטיות. הטיפול בהידרוצפלוס הוא טיפול כירורגי שכולל החדרת צינורית העשויה מסיליקון כדי לעקוף את החסימה ולנקז את עודפי הנוזל, כאשר רוב הצינוריות מנקזות את הנוזל אל עבר חלל הבטן, אך ישנן חלופות אחרות התלויות במבנה האוטונומי של החולה. כמו כן ישנו טיפול תרופתי שיכול להקל על התסמינים לטווח הקצר אך הוא אינו מהווה תחליף לטיפולים האחרים.

עילות תביעה בגין רשלנות רפואית הידרוצפלוס

• העדר אבחון, אבחון שגוי, אבחון מאוחר של הידרוצפלוס

• העדר אבחון, אבחון שגוי, אבחון מאוחר של הגורמים ל-הידרוצפלוס והתפתחות של הידרו צפלוס עקב העדר אבחון, אבחון שגוי, או אבחון מאוחר של גורמים אלו.

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת מהחולה הכוללת גיל, רקע בריאותי (שבץ, מחלות זיהומיות ועוד), סיפור של חבלת ראש וטראומה, טיפול תרופתי, ועוד. כמו כן נדרשת עמידה מדוקדקת על הסימנים המתוארים על ידי החולה כולל בריחת שתן או קשיים בהליכה אם מדובר באדם מבוגר, או אפטיות וגולגולת גדולה אם מדובר בתינוק.

• אי הפניה לביצוע בדיקות ההדמיה המתאימות כגון MRI ראש או CT מוח

• רשלנות בפענוח תוצאות בדיקת ה CT מוח או בדיקת ה MRI

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית הידרוצפולוס

התובעת הגיעה לחדר המיון של בית החולים קפלן והתלוננה על סחרחורת, תחושה רעה, וראיית “שחור בעיניים”, ללא פגיעת ראש או איבוד הכרה. בקבלתה נמדד לחץ דם גבוה. כמו כן נרשם שהיא במצב טוב ובהכרה מלאה, היא טופלה בתרופות להורדת לחץ הדם ושוחררה. כשמצבה הרפואי לא השתפר היא ביקרה אצל רופא המשפחה שהמליץ על המשך מעקב. יום לאחר מכן שבה התובעת לרופא המשפחה שהפנה אותה לבית החולים שיבא לטיפול נוירוכירורגי. במסגרת הטיפול בוצעה בדיקת CT מוח שהדגימה דימום, ומצבה הנוירולוגי לאחר קבלתה הידרדר עד שאיבדה את הכרתה; נערך בתובעת צנתור שבו נמצאה מפרצת של העורק המחבר למוח, וכמו כן הרחבה הדרגתית של חדרי המוח ו-הידרוצפלוס שגרם להידרדרות במצבה וכן הצדיק ניקוז חיצוני של חדרי המוח. התובעת נשארה עם חסרים נוירולוגים והיא הועברה לבית החולים לווינשטיין במצב סיעודי מלא, ומשם הועברה למוסד סיעודי. בית המשפט פסק לתובעת פיצויים בסך 945,000 ₪.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בהידרוצפולוס, ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון