ניתוחי לייזר בעיניים -רשלנות רפואית?

 

כיצד להגיש תביעת רשלנות רפואית על רשלנות רפואית בניתוח לייזר בעיניים- ניתוח עיניים להסרת משקפיים

מאת עו”ד ענת מולסון

ניתוח לייזר בעין

בשנים האחרונות הפכו ניתוחי לייזר בעיניים להסרת משקפיים, לניתוחים השכיחים ביותר בעולם המערבי. בישראל נחשב ניתוח זה לשני בשכיחותו, אחרי ניתוח קטרקט, עם יותר מ-15 אלף ניתוחים מדי שנה. הביקוש הרב לביצוע ניתוחי לייזר בעיניים להסרת משקפיים, הביא לפריחתם של מכונים חדשים שמבטיחים ניתוח קליל ללא סיבוכים. אך יש לזכור כי מדובר בניתוח לכל דבר ולא בהליך קוסמטי קל וחסר סיכון. הניתוח נקרא לאסק, LASEK, PRK, אפי-לאסיק, EPI-LASIK, סופר פ.ר.ק, ASA, או שמות מסחריים אחרים.

ניתוחי לייזר בעיניים להסרת משקפיים, נעשים בכמה טכניקות, שכולן מתקנות בעיות של ראייה למרחק, קוצר ראייה / אסטיגמציה (צילינדר):
PRK: לפי הטכניקה הזו קרן הלייזר פוגעת ישירות בקרנית.
LESIK: בשיטה זו בוצע הרופא שכבה דקה בקרנית, מקפל אותה ומשייף את הקרנית. לאחר מכן הוא מחזיר את השכבה למקומה.
LASIK: השיטה שהפכה לנפוצה ביותר בשלוש השנים האחרונות, ובה משולבות שתי השיטות הראשונות.
ניתוח לייזר על פני הקרנית לאחר הסרת שכבה עליונה- אפיתל.

ריבוי המכונים יצר שוק פרוץ. על פי החקיקה והפיקוח הקיימים בישראל, לא נדרש כל רישיון כדי לרכוש מכשיר לייזר, לפתוח מכון, להעסיק רופא ושתדלנים ולהבטיח הרים וגבעות. קיימת אווירה של תחרות על המטופלים הפוטנציאליים. התחרות נעשית בעיקר על ידי פרסום באמצעי התקשורת אך גם בשיטות אחרות: הפעלת שתדלנים, אנשי שיווק ומכירות וכן הפעלת קשרים עם חברות ביטוח ומוסדות בריאות המבטחים בביטוחים משלימים. גם רשתות האופטיקה נכנסו למשחק. לתחרות זו צדדים חיוביים, כמו הפצת ידע על המנתחים, הניתוח, המכשור והמכונים וכמובן הורדת מחירים. אך יש לזכור כי לתחרות זו גם צדדים שליליים, כמו הבטחות לא ריאליות שמעלות את ציפיות המנותחים. כמובן שברפואה, בכל פרוצדורה ניתוחית, אין כל אפשרות להבטיח הצלחה לכל החיים. מספר מרכזים מתאפיינים בתחרות לא הוגנת, בהפצת חצאי עובדות ובחוסר אמת בפרסום.

הגשת תביעת רשלנות רפואית לנפגעי ניתוחי לייזר בעיניים להסרת משקפיים:

ישנן תביעות רבות המוגשות כנגד המכונים לתיקון קוצר ראייה. רוב התביעות הינן במקרים בהם:

1. נותח אדם אשר על פי מצב ראייתו טרם הניתוח- אסור היה לנתח אותו (חולי גלאוקומה, קטרקט, קרטוקונוס, מחלת קרנית, ניוון של הרשתית, יובש קבוע, מספר לא יציב, חולי מחלות אוטו-אימוניות כמו לופוס ומחלות פרקים שונות, חולים בסוכרת קשה לרבות סוכרת אשר פוגעת בעיניים, נשים בהיריון, חולים במחלות כרוניות כגון: פסוריאזיס פעיל, סוכרת בלתי מאוזנת, סרטן פעיל, איידס, מי שהמרשם למשקפיים או עדשות המגע טרם התיצב, ועלול להשתנות לאחר הניתוח.

2.כאשר צריך היה להסביר לו על הסיכונים הקיימים באופן פרטני (הרגשת יובש, הצלחה חלקית בהורדת מספר המחייבת ניתוח נוסף או משקפיים, סינוורים המופיעים בעיקר באור עמום עם התרחבות האישון, סינוור שאינו ניתן לתיקון על ידי ניתוח כלשהו, פגיעה בשקיפות הקרנית עקב צלקות, שפשופים, דלקות עקב זיהומים, פגיעות ממשיות בקרנית עד כדי צורך בניתוח השתלת קרנית).

בתי המשפט מחמירים במיוחד במקרי רשלנות רפואית בניתוחים שאינם להצלת חיים כגון ניתוח לייזר בעיניים וזאת בשל העובדה כי לא מדובר בניתוחי חירום או ניתוחים להצלת חיים וחלק מהמטופלים מגיעים אף למצב של עיוורון או להשתלת קרנית.

בשל כך קבעו בתי המשפט בישראל כי חובת הזהירות הנדרשת מצד הרופאים והמוסדות הרפואיים הינה גבוהה ביותר. כך גם החובה להזהיר את הלקוח מפני כל הסיכונים האפשריים והחובה להחתימו על טופס הסכמה לניתוח המפרט את אותם סיכונים.

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי לא כל ניתוח לייזר בעיניים להסרת משקפייפ שנכשל- מהווה אוטומטית עילה לתביעה משפטית.

על מנת להעריך את סיכויי התביעה, יש לאסוף את כל התיק הרפואי ולהתייעץ עם רופא מומחה בתחום עיניים, על מנת לקבוע האם הרופא או המכון הפרו את חובת הזהירות, נהגו לא באופן רפואי מקובל ומהו הנזק שמגרם כתוצאה ישירה מכך.

לשאלות בנושא ניתוחי עיניים בלייזר להסרת משקפיים/ ניתוח קטרקט, או להערכת סיכויי תביעתך חינם, ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון המייצגת מאות נפגעי רשלנות רפואית, בטלפון: 0524787850 או במייל:
[email protected] או באמצעות טופס יצירת הקשר שבראש העמוד משמאל

עו”ד נזיקין- עורך דין נזיקין- עורכי דין נזיקין