ספינה ביפידה – רשלנות רפואית?

ספינה ביפידה (Spina Bifida; שדרה שסועה) היא פגם המתפתח אצל עוברים בחודש הראשון להריון, ומתבטא בפתח בחוליה אחת או במספר חוליות בעמוד השדרה, ובלט של עצבי חוט השדרה דרכו.

ידוע כי ספינה ביפידה קשורה למחסור בחומצה פולית (לרבות עקב חוסר MTHFR), או בחוסר ויטמין B12 בגוף האשה ההרה בתחילת ההריון, ולא ידוע על מרפא כלשהו. על כן מומלץ לכל אשה לצרוך חומצה פולית כתוסף מזון במשך שלושה חודשים לפחות לפני תחילת ההריון, ובמהלך ההריון כולו. במקרים מסוימים ניתן לבצע תיקון כירורגי מיד לאחר הלידה או אף במהלך ההריון (בעיקר בחודש הרביעי או החמישי), אך תיקון זה אינו מביא להעלמות כל התסמינים.

אולי גם יעניין אתכם:

צילום רנטגן של עמוד שדרה עם ספינה ביפידה קלה בחוליה S-1ספינה ביפידה עלולה לגרום לפגיעה מוטורית מגובה הפגם ומטה, וכן לשיתוק כללי במתן צואה ושתן, בשל פגיעה בעצבים היוצאים מהחוליות. ההשלכה התפקודית תלויה במיקום המום, כאשר מומים "גבוהים" בחוט השדרה יגרמו לפגיעה חמורה יותר בתפקוד מאשר מומים במקום נמוך יחסית. במרבית המקרים ניתן לגלות את הפגם בבדיקות האולטרה סאונד הראשונות, מה שמאפשר לקבל החלטה מושכלת לגבי המשך ההריון. למום השדרתי מתלווה לעתים תכופות הידרקון (הידרוצפלוס) והילדים נזקקים להחדרת דלף חדרי-צפקי, כלומר צינור ניקוז המתעל את הנוזלים העודפים לחלל הצפק.

ילד עם ספינה ביפידה זקוק למעקב רב תחומי רפואי ושיקומי החיוני להבטחת התפתחותו ולמניעת סיבוכים משניים. הוא יזדקק להערכה אורטופדית, אורולוגית, נוירוכירורגית והתפתחותית באופן קבוע. ילדי ספינה ביפידה סובלים לעתים מהפרעות למידה ופיגור וזקוקים להשמה במסגרות חינוך מיוחד.

בישראל מוגשות תביעות רשלנות רפואית בגין ספינה ביפידה, כאשר ההורים טוענים כי ניתן היה לגלות את המום במהלך ההריון ולאפר להם לבצע הפסקת הריון. תביעות רשלנות רפואית מסוג זה יכולות לזכות את התבועים בפיצויים אשר יכולים להגיע אף למיליוני שקלים.

ליעוץ בנוגע לאפשרות הגשת תביעת רשלנות רפואית על ספינה ביפידה, ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון המצייצגת מאות נפגעי רשלנות רפואית, בטלפון 0524787850 או במייל: [email protected]

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות יש למלא את הפרטים הבאים או לחייג 8517*

תוכן עניינים
שיתוף

עו״ד ענת מולסון

בעלת תואר ראשון במשפטים. עוסקת בתחום רשלנות רפואית מעל 25 שנים. מרצה בכנסים בתחום הרשלנות הרפואית. בוגרת השתלמות ברפואה למשפטנים באונ' ת"א. חברת האגודה לזכויות החולה. שותפה במשרד נבו מולסון העוסק בתחום הרשלנות הרפואית בלבד. רוב המקרים בהם מטפלת הם רשלנות בזמן הריון, לידה, ניתוחים ואבחון מחלות. לא גובה שכר טרחה מראש, אלא רק בסוף התביעה ורק אם זוכה. השיגה פיצויים של מאות מיליוני שקלים ללקוחותיה.

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות ע"י עו"ד ענת מולסון, יש למלא את הפרטים הבאים או להשאיר לה הודעה בטלפון 8517*

עשוי לעניין אתכם