רשלנות רפואית של גניקולוג / גניקולוגית

תוכן עניינים

 

גינקולוגיה (Gynaecology, Gynecology) היא תחום ברפואה העוסק בנושא רפואת נשים.

גניקולוגיה עוסקת במחלות של איברי הרבייה הנשיים – הרחם, הנרתיק, השחלות ואיברים אחרים. בקטגוריה זו נכללות דלקות וזיהומים, מחלות מין, מספר סוגים של סרטן, בעיות וסת, וכן אי-פוריות ומצבים רפואיים הקשורים להריון וללידה – הגינקולוג מלווה את האישה לכל אורך ההריון ומפקח (באמצעות בדיקות אולטרה-סאונד, למשל) על התפתחותו התקינה של העובר. בנוסף מייעצים גינקולוגים לנשים בנוגע לאמצעי מניעה ולבעיות ביחסי מין.

בדרך כלל גינקולוג הוא בעל התמחות כפולה – גינקולוגיה, מיילדוּת; במסגרת ההתמחות השנייה הם מוכשרים לסייע בתהליך הלידה בבית החולים.

תביעות רשלנות רפואית נגד גניקולוג נחלקות ל-3 קטגוריות עיקריות:

חוסר אבחון של סוגי סרטן גניקולוגיים: סרטן שחלות, סרטן הנרתיק סרטן צוואר הרחם, המובילים להשהיית הטיפול הנדרש ולצורך בכריתת איברי הרבייה או רחמה של המטופלת, אגב פגיעה בכושר הפוריות; חוסר אבחון או טעות בדיאגנוזה של מחלות, דלקות וזיהומים ברחם (Uterus), נרתיק (Vagina), שחלות (ovary) וחצוצרות (Fallopian tubes) וכן בעיות מבניות במערכת הרבייה הנשית דוגמת ציסטות, פוליפים ושרירנים; רשלנות באבחון מחלות מין (STD) כמו הרפס ועגבת; חוסר התחקות אחר הידבקויות בחלל הרחם – תסמונת אשרמן (Asherman syndrome); מתן טיפול בלתי מתאים במקרי אי סדירות וסת ובתחום רפואת הפריון.

רשלנות בהריון- הולדה בעוולה (Wrongful birth). במקרים אלה חוסר אבחון מומים גנטיים בעובר מוביל להולדת תינוק, אשר צפוי לחיי סבל וכאב לו ולמשפחתו.

רשלנות בלידה או מיד לאחריה – משתרעת רשלנות רפואית על מחדלים במהלך הלידה עצמה, דוגמת חוסר אבחון מצוקה עוברית, סיבוכים בלידה רגילה או באופני לידה מיוחדים (ואקום, מלקחיים, ניתוח קיסרי), שהסבו נזקים גופניים, נכויות ומוגבלות לעובר – החמורות שבהן שיתוק מוחין או פיגור שכלי. נזקים שעלולים להגרם לאם – עד קיפוח חייה כתוצאה של תסחיף ריאה או קריש דם, המתפתחים לאחר הלידה ואינם מאובחנים במועד.

עילות להגשת תביעת רשלנות רפואית נגד רופא נשים:

אי לקיחת אנמנזה כנדרש – לרבות התחקות אחר עבר רפואי אישי של המטופלת ורקעה התורשתי וסימפטומים גופניים, בהתאם לתלונות המטופלת והתרשמות הרופא

אי אבחון, אבחון מאוחר או שגוי של בעיות גניקולוגיות, מחלות ודלקות, בעטיים נגרם למטופלת נזק גופני עד פגיעה בכושר פוריותה וביכולתה להרות

אי הפניה לביצוע בדיקות שגרה (לדוגמא בדיקת PAP הנדרשת לביצוע לפחות פעם בשנה לצורך אבחון סרטן צוואר הרחם), בדיקות הריון – סקר גנטי, אולטרה סאונד, שקיפות עורפית, סקירת מערכות ובדיקות מיוחדות. הדבר עלול להוביל להולדה בעוולה של תינוק בעל מום ולחוסר אבחון מצבי סוכרת / רעלת הריון או הריון בסיכון גבוה

ביצוע הליך גניקולוגי בחוסר מיומנות ומקצועיות המצופה מהרופא, זאת תוך הפרת חובת הזהירות, שחלה עליו וסטייה מהסטנדרט הנגזר ממבחן הרופא הסביר – בפרט בתחום הלידה

בזמן לידה – רשלנות בזירוז, חוסר השגחה וניטור צמוד והיעדר נוכחות רופא בשלב קריטי

רשלנות בביצוע הפלה / גרידה

הפרת דרישת קבלת הסכמה מדעת של המטופלת טרם ביצוע הליך גניקולוגי

היעדר רישום בתיק רפואי או עריכתו באופן לקוי

הגשת תביעת רשלנות רפואית של גניקולוג

בישראל ובעולם מוגשות תביעות רבות מאד בגין רשלנות רפואית של גניקולוג או בתחום הגניקולוגי. על מנת להגשית תביעת רשלנות שכזאת יש להצטייד בחוות דעת רפואית של גניקולוג מטעמך, אשר בה יפורט מה הייתה הרשלנו ואילו נזקים נגרמו ממנה. חוות דעת של גניקולוג הינה יקרה יחסית הואי ואין הרבה גניקולוגים המוכנים לתת עדות כנגד חבריהם למקצוע על כך שהם התרשלבו בתפקידם.

רוב תביעות הרשלנות הרפואית כנגד גניקולוגים הינם בנושא רשלנות רפואית בלידה, או רשלנות בהריון. הנושא השלישי מבחינת כמות התביעות הוא רשלנות באבחון סרטן צוואר הרחם או סרטן השחלות אשר הוביל לנזק בלתי הפיך כגון כריתת רחם או כריתת חצוצרות או כריתת שחלות

בתחום הרשלנות בלידה מדובר בד"כ בנזקים כגון שיתוק מוחין, או פיגור שכלי אשר נגרמו עקב לידה רשלנית בה התעלמו המיילדים קיומה של מצוקה עוברית בזמן הלידה ולא ביצעו בהקדם ניתוח קיסרי, או לחילופין שביצעו לידת ואקום או לידה מכשירנית אחרת אשר גרמה נזק לעובר.

בתחום הרשלנות בהריון, מדובר בד"כ על תביעות המכונות הולדה בעוולה- דהיינו, שניתן היה לגלות מום או פגם גנטי או אחר בעובר באמצעות בדיקות ההריון השונות אשר בוצעו ברשלנות או לא בוצעו כלל ובעקבות ככך נולד תינוק עם מומים מולדים קשים או פגמים איתם ייאלף לחיות כל חייו תוך הטלת נטל כבד על הוריו.

לבדיקת זכאותך להגשת תביעת רשלנות רפואית של גניקולוג או רשלנות כלשהי בתחום גניקולוגיה, ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון המייצגת מאות נפגעי רשלנות רפואית, רובם הגדול בתחום הגניקולוגיה, בטלפון 0524787850 או במייל: [email protected] או באמצעות הפרטים שבצד שמאל למעלה.

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות יש למלא את הפרטים הבאים או לחייג 8517*

שיתוף

עו״ד ענת מולסון

בעלת תואר ראשון במשפטים. עוסקת בתחום רשלנות רפואית מעל 25 שנים. מרצה בכנסים בתחום הרשלנות הרפואית. בוגרת השתלמות ברפואה למשפטנים באונ' ת"א. חברת האגודה לזכויות החולה. שותפה במשרד נבו מולסון העוסק בתחום הרשלנות הרפואית בלבד. רוב המקרים בהם מטפלת הם רשלנות בזמן הריון, לידה, ניתוחים ואבחון מחלות. לא גובה שכר טרחה מראש, אלא רק בסוף התביעה ורק אם זוכה. השיגה פיצויים של מאות מיליוני שקלים ללקוחותיה.

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות ע"י עו"ד ענת מולסון, יש למלא את הפרטים הבאים או להשאיר לה הודעה בטלפון 8517*

עשוי לעניין אתכם