איקס שביר – X שביר- תביעות רשלנות רפואית

תוכן עניינים

בישראל ובעולם מוגשות תביעות רשלנות רפואית רבות בגין אי אבחון במהלך ההריון של מומים או פגמים שונים.

אם נולד לכם ילד אשר לו תסמונת איקס שביר, ייתכן ומגיעים לכם פיצויים של מיליוני שקלים. להערכה חינם של סיכויי ושווי תביעתכם, צרו קשר עם עו"ד ענת מולסון שפרטיה משמאל, אשר מייצגת הורים רבים אשר ילדיהם נולדו עם תסמונות קשות אשר ניתן וצריך היה לזהותם בהריון. לפרטים אודות עו"ד ענת מולסון, לחצו כאן

תסמונת ה-X השביר הינה תסמונת המכילה בתוכה מגוון רחב של מוטציות, אי לכך, מגוון אפשרויות לפנוטיפ שונה של המחלה. במילים אחרות, האופי הגנטי של המחלה עשוי להשתנות ולהשליך על התבטאותה לטובת או לרעת החולה. מחלה זו נגרמת בגלל גן מסוים (FMR1 GENE) שבו כלולים מספר שינויים שונים.

תסמונת ה-X השביר הקלאסית גורמת בעיקר לפיגור שכלי חמור (הפיגור נוטה להיות חמור יותר אצל גברים ופחות אצל נשים). לא ניתן לאמוד במדויק את רמת הפיגור השכלי כך שהיא יכולה להתבטא החל בבעיות למידה קשות ועד בעיות התנהגות וקוגניטיביות חמורות. ישנם הרואים במחלה זו הדומה למאפייני האוטיזם היות ומאפייניה הינם בעיקר כשלים קוגניטיביים התנהגותיים. ייתכנו גם בעיות פיזיולוגיות נוספות, כמו כן קיימים תסמינים פיזיים התורמים לאבחון המחלה באדם בוגר (כגון, רגליים מאוד ארוכות, אוזניים גדולות ובולטות מאוד ועוד).

ישנן צורות נוספות ל תסמונת איקס שביר. אחת מהן נקראת fragile X-associated tremor/ataxia syndrome תסמונת שמאפייניה הינם רעידות, בעיות בשיווי משקל והפרעות בזיכרון (שכיח בגברים בעיקר).

צורה נוספת של התסמונת נקראת: fragile X-associated primary ovarian insufficiency- תסמונת זו משפיעה על תפקוד השחלות ומובילה לבעיות פוריות קשות (שכיחה בעיקר אצל נשים).

רשלנות רפואית יכולה להתעורר בטיפול רשלני/לקוי: אמנם לא קיימת תרופה, טיפול מונע או פתרון רפואי מלא לתסמונת זו, אולם עדיין ניתן להקל על סימפטומי המחלה או להיאבק בה בטכניקות שונות. ראשית, הקניית חינוך מיוחד, ריפוי בעיסוק וכן לימוד הדיבור באופן פרטני ומיוחד. כמו כן, טיפולים התנהגותיים עשויים לעזור במטרתם לשפר את התנהגות החולה. טיפול רשלני, מזלזל או לקוי ע"י אחד מהצוות הפארא-רפואי עשוי להביא עימו עילה לתביעת רשלנות-נזיקית. טיפול לקוי עשוי לגרום נזק מנטאלי נוסף לחולה, לדרדר את מצבו או למנוע את התקדמותו כנגד המחלה. יתרה מזו, טיפול תרופתי עשוי לסייע גם כן. תרופות מסוימות עשויות להפחית את מידת האגרסיביות של החולה, מידת חרדתו, היפראקטיביות ולשלוט בבעיות הריכוז שהחולה מציג. מכאן שמתן תרופה שגויה, עשוי לפגוע ברמה הפיזית בחולה ואף לסכן את חייו מעבר לסבל היומיומי הכרוך במחלה קשה זו.

אולי גם יעניין אתכם:

אך לפני הטיפול, קיים הצד האבחוני שהינו קריטי במיוחד במקרים אלו להתאמת טיפול הולם. בתסמונת זו חשוב מאוד לאמוד על מידת חומרת המחלה בגלל אופייה הגנטי המתעתע (קיים מצב של רוחב מוטציה/היפרמוטציה מה שמקשה לאמוד על חומרת המחלה עוד לפני הולדת התינוק). מכאן שרק נקיטה בכל האמצעים הביוכימיים והגנטיים הנחוצים יאפשרו לבצע אבחון מדויק ונאות ככל האפשר. יש לוודא כי נעשו כל הבדיקות הכימיות והגנטיות הנחוצות (כגון סאות'רן בלוט' ו-PCR: אבחון ברמה החלבונית וברמה הגנטית). במידה ולא בוצעה סריקה ובדיקה גנטית רחבה, או במידה והייעוץ הגנטי ניתן בצורה רשלנית הרי שקיימת עילה לתביעת רשלנות רפואית.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית באבחון איקס שביר ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל

 

תסמונת איקס שביר (X שביר) תביעת רשלנות רפואית

תסמונת איקס X שביר– רשלנות רפואית בהריון?

בישראל ובעולם מוגשות תביעות רשלנות רפואית רבות בגין אי אבחון במהלך ההריון של מומים או פגמים שונים.

אם נולד לכם ילד אשר לו תסמונת איקס שביר, ייתכן ומגיעים לכם פיצויים של מיליוני שקלים. להערכה חינם של סיכויי ושווי תביעתכם, צרו קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה משמאל, אשר מייצגת הורים רבים אשר ילדיהם נולדו עם תסמונות קשות אשר ניתן וצריך היה לזהותם בהריון

תסמונת ה-X השביר הינה הסיבה השכיחה ביותר לפיגור שכלי המועבר בתורשה והסיבה השנייה בשכיחותה לפיגור באוכלוסיה (אחרי טריזומיה 21 – תסמונת ע”ש דאון) . מצב זה מתרחש בכל הגזעים האנושיים בכל העדות ובכל השכבות הסוציו-אקונומיות . בפרק זה נסקור את הידוע אודות תסמונת זו, הגנטיקה שלה, הסימנים הניתנים לזיהוי והבדיקות הקיימות לזיהוי מוקדם של מצב זה.

המאפיין הבולט ביותר של תסמונת ה-X השביר הינו פגיעה ביכולת השכלית. כ-80% מהלוקים בסינדרום זה הם בעלי מנת משכל (IQ) של 75 ומטה. למרות זאת הפגיעה מודגשת יותר בבנים בעוד שבבנות ניתן לזהות טווח של התבטאות החל מחוסר סימנים עבור בהפרעות למידה וכלה בפיגור שכלי. בנוסף מתאפיינת התסמונת הן בשורה של ממצאים גופניים האופיינים ללוקים בסינדרום זה והן שורה של הפרעות בתחומים התנהגותיים הקוגניטיביים והניורו-התפתחותיים. יש לציין שהמאפיינים הבודדים השונים קיימים גם בילדים שאינם סובלים מתסמונת זו ולכן בשנים הראשונות לחיים קשה לאתר במדויק את הבעיה ורוב המקרים מזוהים רק סביב גיל תחילת בי”ס.

יש הבדל מהותי בסיכוי של בנים ללקות במצב זה ביחס לבנות. הסיבה לכך נעוצה בצורת התורשה במצב זה המכונה “תורשה הנמצאת בתאחיזה לכרומוזום X”. יש להסביר את משמעותו של מושג זה ע”י הבנת צורת התורשה של הזוויג (זכר או נקבה) בבני-אדם. לכל אדם (נקבה או זכר) יש שני כרומוזומי מין הקובעים את מינו. ישנם שני סוגים של כרומוזומי מין האחד נקרא X והשני Y. במידה ובעובר הנוצר מאיחוד הזרע והביצית יש שני כרומוזומים מסוג X הרי מין העובר יהיה נקבי. במידה ובעובר יהיה כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד הרי יהיה מין העובר זכרי. יש לשים לב שהאם תמיד מעבירה לעובר כרומוזום מין מסוג X (פשוט אין לה כרומוזום מסוג Y ) בעוד האב יכול להעביר או X או Y.

ולמרות זאת הגנטיקה של תסמונת ה-X השביר היא מיוחדת עוד יותר כיוון שבתסמונת זו לא מדובר “סתם” בגן פגום שלו מוטציה כזו או אחרת,העוברת בצורה “רגילה” מההורים לילד אלא בבעיה שחומרתה מתגברת במהלך הדורות עד לביטויה כתסמונת ה-X השביר.

בדיקות סקר ייעוץ גנטי :

כאמור כיום ידוע במדויק מקומו של הגן וניתן לזהות בצורה קלה ויעילה את מספר החזרות של הרצף המשולש. אבל החיים,כרגיל,אינם פשוטים וגם כאן פענוח התשובות דורש מומחיות והבנה של פעילות הגן. ננסה לסכם את המצבים השונים ולהסביר את האפשרויות השונות הקיימות בבדיקת הגן.

ייעוץ גנטי בהקשר של תסמונת ה-X השביר מומלץ לכל מי שתסמונת ה-X השביר זוהתה במשפחתו. בנוסף יש לבדוק כל מקרה של פיגור או אוטיזם שהרקע הגנטי שלו לא ידוע. כמו כן יש לבדוק את נוכחות הגן בכל מבוגר הסובל מרעד והפרעות בשווי-משקל והליכה או באישה שלה ולקרובות משפחתה בעיות פוריות על רקע אי-תפקוד שחלתי בגיל צעיר.

בנוסף כאשר ידוע שבאם קיימת הקדם-מוטציה ניתן, במידה וההורים מעוניינים,להציע בדיקת סיסי-שליה או מי-שפיר לוודא את מצבו של העובר .

בישראל ובעולם מוגשות תביעות רשלנות רפואית בגין אי אבחון פגם גנטי או פגמים גנטיים בעובר. להערכת סיכוייך להגשת תביעת רשלנות רפואית בגין רשלנות רפואית בזמן ההריון, ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון המייצגת מאות נפגעי רשלנות רפואית, בטלפון 0524787850 או במייל: [email protected]

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות יש למלא את הפרטים הבאים או לחייג 8517*

שיתוף

עו״ד ענת מולסון

בעלת תואר ראשון במשפטים. עוסקת בתחום רשלנות רפואית מעל 25 שנים. מרצה בכנסים בתחום הרשלנות הרפואית. בוגרת השתלמות ברפואה למשפטנים באונ' ת"א. חברת האגודה לזכויות החולה. שותפה במשרד נבו מולסון העוסק בתחום הרשלנות הרפואית בלבד. רוב המקרים בהם מטפלת הם רשלנות בזמן הריון, לידה, ניתוחים ואבחון מחלות. לא גובה שכר טרחה מראש, אלא רק בסוף התביעה ורק אם זוכה. השיגה פיצויים של מאות מיליוני שקלים ללקוחותיה.

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות ע"י עו"ד ענת מולסון, יש למלא את הפרטים הבאים או להשאיר לה הודעה בטלפון 8517*

עשוי לעניין אתכם