אירוע מוחי- שבץ מוחי- רשלנות רפואית

תוכן עניינים
שבץ מוחי ורשלנות רפואית

הגדרה ואבחון:

שבץ מוחי הנקרא גם אירוע מוחי הינו מצב שבו נגרם מוות לתאים עצביים (נוירונים) במוח כתוצאה מחוסר בחמצן. מצב של חוסר חמצן( איסכמיה ) נגרם לרוב כתוצאה מזרימת דם לא תקינה באזור,או כתוצאה מקריעה של כלי דם במוח. כמובן שהאזור בו חל דימום רב (שטף דם) או אזור בו נפגעו כלי הדם הוא האזור שיספוג את רוב הנזק לתאים העצביים. נזק שניתן יהיה לאמודו בשלמותו בתקווה והאדם הנפגע מתעורר וחוזר להכרה מלאה. במידה ולא, יהיה ניתן לבצע צילומים טופוגרפיים למוח כגון בדיקת הסי.טי הידועה וע"י כך לראות את האזור הפגוע במוח ולנסות להעריך את הנזק הנגרם.

התסמינים לשבץ מוחי יכולים לרמז על האזור הפגוע במוח. הסימפטום הנפוץ ביותר הוא חולשה או אף שיתוק בצד מסוים של הגוף. (רצוי לדייק בתיאור תסמיני החולה בעת האירוע כדי לאפשר אבחון ולוודא טיפול מוצלח בזמן; ז"א, לא הסתפק ולומר האדם אינו מרגיש טוב אלא למסור תיאורים ספציפיים כמה שאפשר). כמו כן, עלול להתבטא מצב של חוסר שליטה (בין אם מלא או לא) של תנועות רצוניות ברגל או בזרוע. בעיות דיבור עלולות להתעורר, עיוות כלשהו בשרירי הפנים( כתוצאה מחולשה באזור) והזלת ריר. אם אחד מן הנ"ל או כולם התרחשו יש לפנות את האדם במיידית לבי"ח. חשוב מאוד לאבחן את מקור השבץ, קרי, האם קיים נזק כתוצאה מחוסר דם (ולפיכך חוסר חמצן לאזור) או שדווקא מדובר בדימום מוגבר באזור. כמו כן חשוב לבצע בדיקת א.ק.ג שעשויה לאתר קרישי דם באזור הלב. יש לבדוק גם את תקינותו של העורק הראשי המוביל דם לצוואר ולראש, בדיקת אולטרא סאונד מיוחדת "arotid ultrasound", תאפשר לעשות זאת. לא לשכוח לבצע גם בדיקות דם כדי לבדוק סימנים לדלקת בגוף מה שעלול להצביע על עורקים "מודלקים". ידועים חלבונים מסוימים בדם, שמגדילים את הסיכוי ללקות בשבץ מוחי היות והם גורמים לדם סמיך יותר. ראוי לציין כי ישנן מחלות נוירולוגיות אחרות ומצבים אחרים כגון (התייבשות, גידול במוח, זיהומים ויראליים ועוד) שעשויות לגרום לתסמינים זהים. מכאן שלא בהכרח שתסמינים אלו הינם אינדיקציה לשבץ מוחי, אך הינם בהחלט אינדיקציה לאי תקינות חמורה במערכת העצבים המרכזית ולפיכך השגחה רפואית מיידית הינה הכרחית וחיונית לחיי ותפקוד המשכי של הנפגע.

טיפול בשבץ מוחי:

יש צורך מיידי בטיפול מוקדם בחומרים אשר מונעים קרישת דם כדי להקטין את היווצרותם של קרישי דם נוספים (תלוי כמובן במקרה הפגיעה). יש לייצב את לחץ הדם אך לא להורידו אם גבוה מדי לטווח הנורמאלי היות ומצב זה הינו מסוכן בימים הראשונים של האירוע המוחי, ז"א, הורדה נוספת של זרימת הדם דרך העורקים הצרים עלולה להחמיר את השבץ. חולי סכרת הינם בסכנת יתר, היות ורמת הגלוקוז בדם עולה מאוד לאחר אירוע מוחי ויש לווסתה. בנוסף לכך, ישנו המשך טיפול תרופתי בתרופות הממיסות קרישי דם. יש לדאוג לאספקת חמצן זמינה לחולה לפי הצורך. ברגע שהחולה יוצא מכלל סכנה ומתאושש רצוי להתחיל בתהליך השיקום הכולל בעיקר פיזיותרפיה, טיפול בדיבור וריפוי ועיסוק. כדי למקסם את הסיכויים להחלמה מלאה או לפחות למזער את הנזק שנותר ככל האפשר יש להמשיך ולשמור על דיאטה מתאימה לצורך מאזן הסוכר והשומנים בדם. הפסקת עישון, פעילות גופנית מתאימה, הורדת סטרס מאורח החיים הינן דרכים חיוניות להימנע מאירוע מוחי. במידה והינכם עדיין בספק באם האדם סובל מאירוע מוחי, והיות וכל שנייה חשובה ומצילה חיים, משתלם ללמוד ולהפנים את העצות הבאות: בקש מן הנפגע לחייך, להגיד משפט פשוט, להרים את שתי הזרועות ולהוציא לשון. במידה ואחת מן הפעולות הללו נעשתה בצורה לקויה יש להזמין מיד אמבולנס. כמובן שכל שינוי מהתנהגותו הנורמאלית של הנפגע מחייב התייחסות מיוחדת וחיוני לאבחון האירוע.

לסיכום, היות ובמצב כזה כל שנייה משנה ומצילה חיים, אנא עקבו אחר התסמינים והרגשת החולה החל מרגע פגיעתו ועד שחרורו מביה"ח. במידה ולפי דעתכם, הרופא המטפל/המאבחן לא עבר על כל התסמינים, לא שאל את השאלות הנכונות כפי שהוצגו לעיל, ומעל הכול, השתהה ולא התפנה במיידית לטפל בחולה תוך כדי מתן כל הבדיקות הנחוצות, הרי שקיים חשד בלתי מבוטל לרשלנות רפואית מצידו או מאחד מגורמי הסיעוד האחרים המטפלים במקרה.

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות יש למלא את הפרטים הבאים או לחייג 8517*

שיתוף

עו״ד ענת מולסון

בעלת תואר ראשון במשפטים. עוסקת בתחום רשלנות רפואית מעל 25 שנים. מרצה בכנסים בתחום הרשלנות הרפואית. בוגרת השתלמות ברפואה למשפטנים באונ' ת"א. חברת האגודה לזכויות החולה. שותפה במשרד נבו מולסון העוסק בתחום הרשלנות הרפואית בלבד. רוב המקרים בהם מטפלת הם רשלנות בזמן הריון, לידה, ניתוחים ואבחון מחלות. לא גובה שכר טרחה מראש, אלא רק בסוף התביעה ורק אם זוכה. השיגה פיצויים של מאות מיליוני שקלים ללקוחותיה.

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות ע"י עו"ד ענת מולסון, יש למלא את הפרטים הבאים או להשאיר לה הודעה בטלפון 8517*

עשוי לעניין אתכם