א.א.ג- רשלנות רפואית של רופא אף אוזן גרון

תוכן עניינים

א.א.ג- רשלנות רפואית של רופא אף אוזן גרון

רפואת אף אוזן גרון היא ענף ברפואה כירורגית המתמחה בטיפול במחלות במערכת האף אוזן גרון, הראש והצוואר בגוף האדם.

שמה המלא של המומחיות בתחום זה בישראל היא: "מומחה במחלות אף, אוזן וגרון וכירורגיה של ראש-צוואר". כדי לקבל תואר מומחה בתחום זה בישראל יש להתמחות חמש וחצי שנים לפחות מהן ארבע וחצי שנים במחלקה למחלות אף אוזן וגרון, חצי שנה במחלקה לכירורגיה כללית וחצי שנה נוספת במגוון של מחלקות אחרות (כגון: הרדמה, טיפול נמרץ, נוירוכירורגיה, כירורגיה פלסטית ועוד).

האף הוא איבר ההרחה בגוף האדם. האף מכיל את הנחיריים, אשר מסייעים לשאיפה ונשיפה של אוויר עבור מערכת מערכת הנשימה. מבחוץ, האף בנוי מסחוס המכוסה בעור. האף מחולק לשני מדורים על ידי מחיצת האף.

האוזן מתחלקת לשלושה חלקים:

האוזן התיכונה

האוזן התיכונה כוללת את עור התוף, את חלל האוויר הנמצא בינו לבין העצם הגולגולת, וכן שלוש עצמות שמע זעירות: הפטיש (malleus), הסדן (incus) והארכובה (stapes). כמו כן, חצוצרת השמע, הנקראת גם תעלת אוסטכיוס, תעלה אשר מחוברת לחלקו האחורי של הלוע, נפתחת לאזור האוזן התיכונה. ה"ידית" של עצם הפטיש מחוברת לחלק הנע של עור התוף; עצם הסדן מגשרת בין עצם הפטיש לעצם הארכוף; עצם הארכוף, שהיא העצם הקטנה ביותר בגוף האדם, מרעידה את קצהו הקרומי של שבלול האוזן שבאוזן הפנימית.

האוזן הפנימית

האוזן הפנימית כוללת את שבלול האוזן. זהו חלל בתוך עצם, שצורתו דומה לשבלול, ובתוכו מערכת קרומים, הנקראת מבוך קרומי, אשר בתוכו נוזל. בין הקרומים נמצא איבר השמיעה, הנקרא איבר קורטי, ומערכת הקרומים של שיווי המשקל. באיבר קורטי קיימים תאי שיער המתחברים ויוצרים את עצב השמיעה, וגירוי של תאים אלה מביא להפעלה של העצב.

האוזן החיצונית

האוזן החיצונית כוללת את אפרכסת האוזן, תעלת האוזן ואת המשטח החיצוני של עור התוף. האפרכסת מיועדת לקלוט ולמקד צלילים, אך זהו אינו חלק חיוני בתהליך השמיעה. ישנם יונקים המסוגלים להטות את האפרכסת כדי לשפר את שמיעתם ולמקם את הקול, אך האדם נטול יכולת כזו. האפרכסת מורכבת מסחוס אלסטי הממשיך לגדול באטיות במשך החיים ולכן בגיל מבוגר האפרכסת גדולה יחסית. מבנה האפרכסת גורם לשינוי בחלק מהתדרים המגיעים לאוזן בתלות בזווית הגעתם ועל ידי כך מאפשר חישוב מדויק יותר של הכיוון שממנו מגיע הקול. תעלת האוזן היא מעין צינור שנמשך מהאפרכסת ועד לעור התוף, וממלאת תפקיד חשוב בשמיעה: כאשר התעלה אינה פתוחה, השמיעה תתעמעם. העור החיצוני בתעלת האוזן מפיק חומר דמוי שעווה.

הגרון הוא הפרוזדור לכניסת חמצן לריאות ומזון למערכת העיכול. הגרון הוא, למעשה, הפתח היחיד בגוף שדרכו מתקבלים חומרים חיוניים. עקב זאת, עשויים לעבור דרכו לתוך הגוף גם מיקרואורגניזמים העלולים לגרום נזק לבריאות. לכן קיימים "שומרים" העומדים על המשמר בפה ובלוע.

בפה נמצא הרוק, המכיל מוצין, שהוא ריר שלוכד מיקרואורגניזמים; ברוק מצויים גם ליזוזומים שמפרקים חיידקים ואימונוגלובולינים, חלבונים שמתפקדים כנוגדנים שמסייעים למערכת החיסון לחסל גורמים מזיקים.

משני צידי הלוע נמצאים שני קשרי לימפה, בלוטות לימפה גדולות המכונות "שקדים", אשר מהוות חלק בלתי נפרד ממערכת הלימפה ומערכת החיסון; תפקידם הוא ללכוד ולחסל חיידקים ונגיפים. בתוך לוע האף (נזופרינקס) מצוי פוליפ הקרוי אדנואיד (Adenoid), שגם הוא קשור למערכת החיסון.

עקב העמידה המתמדת בפני זיהומים, עלולים השומרים עצמם להזדהם, להתלקח ולהתנפח למצב הידוע בשם דלקת גרון או דלקת הלוע (Acute Laryngitis).

בישראל ובעולם מוגשות תביעות רשלנות רפואית רבות בתחום אף אוזן גרון (א.א.ג) חלקן כנגד רופא משפחה וחלקן נגד רופא א.א.ג

על מנת להגיש תביעת רשלנות רפואית בתחום הא.א.ג, יש להצטייד בחוות דעת רפואית של מומחה א.א.ג אשר יפרט בה, מה הייתה הרשלנות הרפואית ואילו נזקים נגרמו ממנה. ככל שהנזקים הינם גדולים יותר, כך גם הפיצוי אותו יתן בית המשפט יהיה גבוה יותר.

על מנת לבדוק זכאותך להגשת תביעת רשלנות רפואית נגד רופא אף אוזן וגרון, ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון המייצגת מאות נפגעי רשלנות רפואית, חלקם בתחום ה א.א.ג, בטלפון 0524787850 או במייל: [email protected]

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות יש למלא את הפרטים הבאים או לחייג 8517*

שיתוף

עו״ד ענת מולסון

בעלת תואר ראשון במשפטים. עוסקת בתחום רשלנות רפואית מעל 25 שנים. מרצה בכנסים בתחום הרשלנות הרפואית. בוגרת השתלמות ברפואה למשפטנים באונ' ת"א. חברת האגודה לזכויות החולה. שותפה במשרד נבו מולסון העוסק בתחום הרשלנות הרפואית בלבד. רוב המקרים בהם מטפלת הם רשלנות בזמן הריון, לידה, ניתוחים ואבחון מחלות. לא גובה שכר טרחה מראש, אלא רק בסוף התביעה ורק אם זוכה. השיגה פיצויים של מאות מיליוני שקלים ללקוחותיה.

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות ע"י עו"ד ענת מולסון, יש למלא את הפרטים הבאים או להשאיר לה הודעה בטלפון 8517*

עשוי לעניין אתכם