רשלנות רפואית של קופת חולים / קופ"ח כללית

תוכן עניינים

תביעות רשלנות רפואית נגד קופת חולים כללית אינן נדירות כלל.  רוב התביעות הינן נגד רופאי משפחה של קופ"ח כללית, אך גם נגד בתי חולים שבבעלותה:

המרכז הרפואי סורוקה – הוקם בשנת 1960, שוכן בבאר שבע. בית החולים הגדול ביותר ברשת שירותי בריאות כללית.

בית רבקה – בית חולים גריאטרי-שיקומי, שוכן בפתח תקווה.

המרכז הרפואי כרמל – הוקם בשנת 1976, שוכן בחיפה.

בית החולים העמק – הוקם בשנת 1930, שוכן בעפולה.

מרכז רפואי רבין, קמפוס בלינסון – הוקם בשנת 1936, שוכן בפתח תקווה.

מרכז רפואי רבין, קמפוס גולדה – הוקם בשנת 1942, שוכן בפתח תקווה.מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל – שוכן בפתח תקווה בצמוד לקמפוס בלינסון.

מרכז בריאות הנפש גהה – שוכן בפתח תקוה ליד קמפוס בילינסון.מרכז בריאות הנפש שלוותה – שוכן בהוד השרון.

מרכז רפואי מאיר – הוקם בשנת 1956, שוכן בכפר סבא.מרכז רפואי קפלן – הוקם בשנת 1953, שוכן ברחובות. מסונף אליו בית החולים הגריאטרי-שיקומי על-שם הרצפלד, השוכן בגדרה.

בית לוינשטיין – בית חולים שיקומי, שוכן ברעננה.המרכז הרפואי יוספטל – הוקם בשנת 1968, שוכן באילת. זהו בית החולים הדרומי ביותר במדינת ישראל.

כיצד מגישים תביעת רשלנות רפואית נגד קופת חולים כללית:

הטיפול הרפואי היומיומי נמצא בידיים של קופות החולים, והן בדרך בכלל נושאות בעיקר הנטל. הצוות בקופת החולים חייב לשלוט במגוון רחב של הפרעות ומחלות משום שהוא שנותן בדרך כלל את הטיפול הראשוני במטופל. יחד עם זאת, יש לדוגמא גם מקרים בהם הטיפול בחולה מתחיל בבית החולים ונמשך בקופת החולים, וגם כאן הרופא בקופת החולים הוא זה שצריך להיות "עם היד על הדופק" כדי להבטיח שהטיפול מתאים למטופל גם בתנאים אמבולטוריים.

תביעות רשלנות רפואית מוגשות בדרך כלל נגד קופת חולים כללית עצמה ולא נגד הרופא המטפל, משום שהקופה היא הכיס העמוק שממנו יכול להיפרע הניזוק בצורה הטובה ביותר. כמו כן, בדומה לתביעת רשלנות רפואית נגד בית חולים, גם כאן יש צורך בחוות דעת רפואית שתקבע שהניזוק נפגע כתוצאה מרשלנות רפואית וכן תקבע מה שיעור הנזק.

דוגמאות לעילות תביעה נגד קופת חולים כללית:

• אבחון שגוי, אבחון מאוחר, או העדר אבחון של מחלות ובעיות.

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת את גילו של המטופל, הרקע הבריאותי (טיפול תרופתי כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה) שיכול להעמיד את המטופל בקבוצת סיכון, וכן עמידה על התסמינים הגופניים המתוארים על ידי המטופל.

• מעשים ומחדלים רשלניים שהשעו את הטיפול הרפואי בתובע, הסבו לו נזק גופני או החמירו את מצבו;

• אי הפנייה לבדיקות כלליות ולבדיקות הרלבנטיות לתחום הבעיה של המטופל.

• רשלנות בפענוח תוצאות בדיקות.

• אי ביצוע מעקב אחר מצבו הרפואי של המטופל.

• ביצוע פרוצדורה רפואית בחוסר מיומנות ומקצועיות ותוך סטייה מחובת הזהירות ומהנורמות הנגזרות ממבחן הרופא הסביר.

• רשלנות במתן תרופות, מבחינת סוג, ומינון, ומבלי לבדוק את רגישות המטופל לתכשיר שנרשם.

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית של קופ"ח כללית:

תא (שלום חיפה) 2127/05 אמיר נ' קופת החולים של ההסתדרות- במהלך הוצאת תפרים מגבה של התובעת בת ה-14 שהתבצעה על ידי נתבעת 2 (אחות במקצועה) נפלה התובעת ונחבלה בפניה. לתובעת נגרם חתך עמוק בשפה העליונה וניתוק שריר. התובעת טוענת כי הטיפול התבצע בעמידה והיא התעלפה בשלב מסוים. הנתבעת טוענת שהתובעת נפלה כאשר הנתבעת הסתובבה על מנת לקחת מכשיר מסוים. בית המשפט פסק כי הנתבעות חבות חובת זהירות מושגית וקונקרטית. כמו כן הנתבעת התרשלה כאשר הפנתה את גבה לתובעת. בנוסף הייתה פגיעה בפרטיותה של התובעת שנדרשה להרים את חולצתה בנוכחותו של אדם זר (גם אם הוא ילד). אסור היה לאחות להפנות את גבה לתובעת. על האחות מוטלת החובה לבצע את הפעולות הנדרשות תוך שמירה על התובעת. המטפל חייב לשמור על קשר עין עם המטופל במיוחד כאשר קיימת אפשרות ולו הקלושה ביותר שהמטופל ייחלש או יתעלף עקב הטיפול. בית המשפט פסק לטובת התובעת פיצוי בסך 100,00 ₪.

לשאלות בנושא תביעות רשלנות רפואית נגד קופת חולים ככלית, ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות יש למלא את הפרטים הבאים או לחייג 8517*

שיתוף

עו״ד ענת מולסון

בעלת תואר ראשון במשפטים. עוסקת בתחום רשלנות רפואית מעל 25 שנים. מרצה בכנסים בתחום הרשלנות הרפואית. בוגרת השתלמות ברפואה למשפטנים באונ' ת"א. חברת האגודה לזכויות החולה. שותפה במשרד נבו מולסון העוסק בתחום הרשלנות הרפואית בלבד. רוב המקרים בהם מטפלת הם רשלנות בזמן הריון, לידה, ניתוחים ואבחון מחלות. לא גובה שכר טרחה מראש, אלא רק בסוף התביעה ורק אם זוכה. השיגה פיצויים של מאות מיליוני שקלים ללקוחותיה.

להערכת סיכויי ושווי תביעתך ללא התחייבות ע"י עו"ד ענת מולסון, יש למלא את הפרטים הבאים או להשאיר לה הודעה בטלפון 8517*

עשוי לעניין אתכם