רשלנות רפואית- עיוורון

רשלנות רפואית עיוורון הוא נושא המאמר שלהלן.

עיוורון הוא נכות הבאה לידי ביטוי בחוסר יכולת ראייה. עיוורון יכול להיות מולד ויכול להיות כתוצאה ממחלה, תאונה, או סיבוך של פרוצדורה רפואית. עיוור הוא מי שאינו מסוגל לראות אפילו אור. בשנים האחרונות נעשים מאמצים רבים כדי לפתח עזרים טכנולוגיים שיוכלו לסייע לעיוורים. בניגוד לדעה הרווחת רוב האנשים שמתפקדים כעיוורים מוחלטים הם בעלי אחוז ראייה מסוים.

מקרי רשלנות רפואית עיוורון

עיוורון יכול להיגרם כתוצאה מסיבוכים של מחלות שונות או פרוצדורות רפואיות שונות שפוגעות בעצבי הראייה. כמובן שעיוורון יכול להיות גם כתוצאה מתאונות. לדוגמא, סוכרת שאינה מאוזנת פוגעת בכלי הדם הקטנים בעין, פגיעה שנקראת רטינותיה. רטינותיה יכולה לגרום לעיוורון כתוצאה מהפגיעה בכלי הדם בעיניים. גורם סיכון אחר לעיוורון שניתן לטפל בו הוא כמובן יתר לחץ דם, וגם יתר לחץ דם מוביל לפגיעה בכלי הדם הקטנים בעיניים, שיכולה להוביל לעיוורון. מסיבה זו מומלץ למי שסובל מסוכרת וכן מי שסובל מיתר לחץ דם להיבדק אצל רופא עיניים פעם בשנה. מחלה נוספץ היא מחלת הגלאוקומה שגורמת לפגיעה בעצב הראייה. טיפול תרופתי בזמן או טיפול כירורגי מדורג יכולים להציל את יכולת הראייה של החולה. חלק מגורמי הסיכון לגלאוקומה כוללים מחלות כגון סוכרת, ומחלות ניווניות.

עילות תביעה בגין רשלנות רפואית עיוורון

• אבחון מאוחר, היעדר אבחון, אבחון שגוי של הגורמים שהובילו לעיוורון

• מעשים ומחדלים רשלניים שהיו יכולים להוביל לחוסר טיפול, השהייתו, או החלטה על ביצוע הליך רפואי בלתי מתאים שיכלו לגרום לתובע נזק גופני או להחמיר את מצבו.

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת גיל (הרבה מהמחלות שגורמות לעיוורון הן מחלות של הגיל המבוגר כגון גלאוקומה, מחלות ניווניות של הרשתית, או יתר לחץ דם), רקע בריאותי (ישנן מחלות שהן גורמי סיכון להתפתחות של עיוורון), ועוד. נדרשת בדיקה על ידי רופא עיניים על מנת לאתר מחלות או פגיעות בעיניים.

• רשלנות במתן תרופות לטיפול בגורמי העיוורון מבחינת סוג ומינון ומבלי לוודא את רגישות המטופל לתכשיר

• היעדר הסכמה מדעת לניתוח שסיבוך אפשרי שלו הוא פגיעה בראייה

• ביצוע פרוצדורה רפואית בחוסר מיומנות ובחוסר מקצועיות תוך הפרת חובת הזהירות וסטייה מאמות המבחן שנקבעו במבחן הרופא סביר (התרשלות בביצוע ניתוח וכתוצאה מכך פגיעה ביכולת הראייה של המטופל)

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית עיוורון

ז.ש. נ’ שירותי בריאות כללית- התובע הגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון מאוחר של מחלת הגלאוקומה שגרמה לו לעיוורון. התובע התלונן בפני הרופאים על טשטוש ראייה והתקפים של ראיית צבעים בצבעי הקשת. הרופאים התרשלו בכך שלא ביצעו לתובע את הבדיקות הנדרשות שהיה צורך בביצוען. כמו כן הרופאה התרשלה לא רק באבחון הגלאוקומה אלא גם באבחון סוג הגלאוקומה שבו לקה התובע. הנתבעת חויבה בתשלום פיצויים לתובע בסך של 1,166,930 ₪.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית עיוורון, ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון