גרגירומת ע"ש וגנר- רשלנות רפואית?

גרגירומת ע”ש וגנר ( wegener’s granulomatosis)

 

גריגרומת ע”ש וגנר היא הפרעה לא שכיחה אשר גורמת לדלקת בכלי הדם, ועקב כך מגבילה את זרימת הדם לאיברים שונים בגוף. בחלק הארי של המקרים גריגרומת ע”ש וגנר גורמת לפגיעה בכליות, ריאות ודרכי הנשימה העליונות. מעבר לדלקות בכלי הדם, המחלה מייצרת סוג של רקמה דלקתית בשם גרנולומה אשר הורסת רקמה תקינה. הסיבה המדוייקת אשר מובילה למחלה היא איננה ידועה. התסמינים של המחלה יכולים להתפתח באופן הדרגתי או באופן חריף. התסמין הראשון של גריגרומת ע”ש וגנר בדרך כלל מגיע  מדרכי הנשימה. לעומת כאשר התנאים מחריפים בצורה מהירה, והאפקט שלהם על כלי הדם הופך למשמעותי, אז התמונה הקלינית של החולה יכולה לכלול: נזלת עם מוגלה, דימום מן האף, כאבי באזור הסינוסים כתוצאה מסינוסיטיס, צרידות, דלקת של החניכיים, דלקות אוזניים, שיעול  כאב חזה וקוצר נשימה. באופן כללי המחלה מתרחשת סביב גיל 40. שחורים נוטים לחלות במחלה יותר מאשר לבנים.

מקרי רשלנות רפואית – גריגרומת ע”ש וגנר

אבחנה מוקדמת וטיפול מוקדם עלול להוביל ברוב המקרים להחלמה מהירה. ללא טיפול, גריגרומת ע”ש וגנר יכולה להיות קטלנית, בעיקר אם היא תוקפת את הכליות. מעבר להשפעה על דרכי הנשימה העליונות והתחתונות, גריגרומת ע”ש וגנר עלולה להשפיע על כל האיברים, כולל על העור, עיניים, אוזנים, עמוד השדרה, ולב. איבוד שמיעה, הצלטקויות של העור והתקפי לב הן סיבוכים שכיחים למחלה.

עילות לתביעת רשלנות רפואית גריגרומת ע”ש וגנר :

–          אבחון בשלב מאוחר יותר של המחלה לאחר מעורבות של הכליות, והדרדרות מצב הכליות עד לכשלון תפקודי מה שעלול להוביל לטיפול בדיאליזה או איבוד הכליות.

–          חוסר הפנייה לבדיקות הדמייה מתאימות ובזמן המתאים לצורך אבחנת המחלה כגון בדיקות דם לאיתור נוגדנים מיוחדים, בדיקות שתן שעלולים להצביע על איכות תפקוד הכליות, צילום רנטגן שעלול להדגים גושים או  חללים , וביצוע ביופסיה של האיבר המעורב במחלה, ברוב המקרים הכליות.

 

לשאלות על רשלנות רפואית בנושא גרירומת ע”ש וגנר ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה מופיעים בראש העמוד משמאל.

סרטן הערמונית- רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית רבות מוגשות בגין איחור באבחון סרטן הערמונית. סרטן זה נחשב בין הנפוצים ביותר וגילוי מוקדם שלו הינו קריטי לסיכויי ההחלמה.

הערמונית (פרוסטטה) ממוקמת בבסיס איבר המין מתחת לשלפוחית השתן וקדמית לרקטום פי הטבעת. היא מקיפה ועוטפת את השופכה שהיא צינורית שמובילה שתן מן השלפוחית החוצה. הערמונית מייצרת נוזל שבו נמצאים זרעונים והיא חשובה לפוריותם של גברים אך חסרה תפקוד אמיתי בגילאים מבוגרים יותר.

 בערמונית עלולים להתפתח החל מגיל 40, שני מקרים: הראשון – גידול שפיר של הערמונית, והשני – גידול (ממאיר) סרטני .

סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר בגברים ושני בסיבות המוות מסרטן אחרי סרטן הריאות. בארה”ב אחד מכל עשרה גברים יחלה בסרטן הערמונית במהלך חייו והנתונים בישראל מצביעים על שכיחות דומה. בישראל מתגלים מידי שנה כ- 1,500 גברים הלוקים במחלה. המחלה נדירה יחסית מתחת לגיל 50 והשכיחות שלה גדלה עם השנים.

מבין כל מחלות הסרטן, סרטן הערמונית מתקדם בקצב האיטי ביותר, רק חלק קטן מסרטני הערמונית מתקדמים בקצב מהיר יחסית, ומתפשטים מחוץ לערמונית, בין היתר לעצמות.

עקב שכיחותה הגבוהה, הושם בעשור האחרון דגש על גילוי מוקדם של המחלה בשלבים מוקדמים בהם קיימת אפשרות של הבראה מלאה כתוצאה מהטיפול.

מאחר ואין בד”כ תסמינים (סימפטומים) מוקדמים של המחלה, אבחון מוקדם מבוסס על בדיקת דם ל- PSA שהוא חומר חלבוני שמפרישה הערמונית ובדיקת אצבע של הערמונית (בדיקה רקטלית).

במקרים של חשד לסרטן בעקבות בדיקות אלה, נערכת ביופסיה – היינו, לקיחת דגימה מהערמונית בעזרת מחט. קרוב לוודאי שכך התגלתה המחלה גם אצלך.

הגשת תביעת רשלנות רפואית- איחור באבחון סרטן הערמונית

כאמור, סרטן הערמונית חשוב מאד לגלותו בשלב ראשוני או אז סיכויי הריפוי וההחלמה גבוהים מאד.

במידה ומטופל מגיע אל רופא עם תלונות חוזרות האמורות להעלות חשד לקיומו של סרטן הערמונית, על הרופא הסביר לשלוח את המטופל לבדיקות הרלבנטיות כדי לשלול או לאשר את קיומה של המחלה.

במידה ולא עשה כן ובסופו של דבר התגלה סרטן בערמונית בשלב מתקדם, קיימת עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

בכדי להגיש תביעת רשלנות רפואית על איחור באבחון סרטן הערמונית, יש לצרף אל כתב התביעה חוות דעת של אורולוג או אונקולוג אשר יפרטו מה הייתה הרשלנות ומהו הנזק שנגרם מן האיחור באבחון המחלה.

עורכי דין לרשלנות רפואית מטפלים בתיקים אלו על בסיס אחוזים מן הפיצוי אותו הם משיגים ללקוח.

לשאלות או להערכת סיכוייך להגיש תביעת רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית, ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל