הזנחה רפואית

שאלה אל עו”ד רשלנות רפואית ענת מולסון

הנדון: הזנחה רפואית של אימי בבית אבות בו שהתה והבאתה למצב של סיכון חייה ,מצב שהסתיים בקטיעת גפה .

מצאתי את כתובתך באינטרנט ואני פונה אליך בעניין אימי. אימי שהתה בבית אבות במחלקה לתשושי נפש.

כבר לפני כחודשיים הודיעו לי שלאימי יש פצע לחץ ב רגל ושהם מטפלים בו.

בסוף חודש ינואר בית האבות העביר אותה למחלקה סיעודית מורכבת ורק אחרי כמה חודשים אחרי לחץ מצידי על הרופא היא הועברה עם פצע בדרגה 4(בלי קרסול לגמרי) לבית החולים, ושם נקבע שהדרך היחידה להציל את חייה זה קטיעת כל הגפה.

האם ברצונך לטפל בתיק זה.

אני לא מתכוונת לוותר לצוות הרפואי בבית האבות שגרם לאימי למשפחתי סבל מיותר ועל הזנחה רפואית נוראית זאת.

תשובת עו”ד ענת מולסון:

הזנחה רפואית הינה חריגה מסטנדרט רפואי סביר של רופא או אחות. לאחר שבוחנים אם הזנחה רפואית אכן עולה לכדי הגדרת “רשלנות רפואית”, יש לבחון מהו הנזק שנגרם ממנה הואיל ובית משפט נותן פיצוי רק בגין הנזק שנגרם עקב אותה הזנחה רפואית.

במקרה שתיארת, יש לאסוף את כל המסמכים הרלבנטיים ולהתייעץ עם רופא מומחה כדי לקבל החלטה אם כדאי להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין הזנחה רפואית.

 

עו”ד מולסון שלום, תודה על תשובתך. יש לנו מקרה נוסף:

אנו מחפשים מומחה לכירורגיית פה ולסת למתן חווד רפואית משפטית.

אנו מחפשים כבר שנתיים וכל רופא שמגיעים אליו אינו מוכן לתת חווד דעת בתואנות של תקשיר וכו’. אנו מיואשים והתביעה שלנו עומדת להתיישן.

האם תוכלי ללהמליץ על מישהו (התביעה היא נגד מחלקת פה ולסת).

תשובת עו”ד ענת מולסון: יש רופאים מומלצים בעמוד: חוות דעת רפואית.

תכנית כלבוטק על רשלנות רפואית

כפי שהוצג בתכנית כלבוטק אשר הקדישה שני פרקים לנושא רשלנות רפואית, אלפי אנשים נפגעים כל שנה בישראל עקב טעויות של רופאים.

 כשלים רפואיים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי במקרים נפוצים כגון אי אבחון מומים בזמן ההריון, התעלמות ממצוקה עוברית שהובילה לנזקים ליילוד, השארת חפצים בגוף מנותח, אי גילוי בזמן של מחלות או בעיות רפואיות כמו סרטן, אירוע מוחי, התקף לב וכדומה.

כפי שצויין בתכנית כלבוטק, קיים “שקר שתיקה” בין רוב הרופאים, המוביל למצב שקשה מאד למצוא מומחים שיסכימו להעיד ולתת חוות דעת רפואית כי אכן ארעה רשלנות רפואית.

עו”ד ענת מולסון מספרת כי רק בימים אחרונים הגישה תביעות על מוות של מטופלים עקב רשלנות פושעת.

כמו כן, מביאה עו”ד ענת מולסון את סיפורה של צעירה אשר הגישה תביעת רשלנות רפואית, על מקרה דומה לאלו שתוארו בתכנית כלבוטק.

עניינה של תביעה זו בניהול לידה רשלני ובניגוד לפרקטיקה המקובלת אשר הוביל ללידתה של התובעת כשהיא סובלת משיתוק מוחין. עניינה של התביעה במחדל ואוזלת יד של הנתבע אשר הביאה לכך שחרף סימנים ברורים למצוקה עוברית עקב היפרדות מוקדמת של השליה, לא חולצה התובעת מרחם אימה במהירות הנדרשת והמתבקשת. כתוצאה מכך נולדה התובעת עם תשניק חמור ובהמשך אובחנה כסובלת ממצב של שיתוק מוחין.

שופט העליון ריבלין קבע באחד מפסקי הדין כי “תיקי רשלנות רפואית מציגים דילמה קשה בפני בתי המשפט, ולא בכדי מתאמצים הם פעמים רבות להביא את הצדדים לידי פשרה, לא רק כדי להימנע מן הדיכוטומיה של 100 מול אפס שהכרעה בתיקים אלה משמיעה, ובודאי לא רק מפני המאמץ לכתוב פסק דין, אלא בשל הקושי האמיתי לרדת לנבכי המקרה בו מדובר, שעל פי רוב גלום בו כאב אנושי גדול של נכות וסבל, אל מול עבודתם של הרופאים.

“המוציא מחברו עליו הראיה” הוא כלל היסוד בדיני הראיות, אך בנושאים מורכבים של רפואה המידע אינו כולו בידי המטופל אלא בידי המוסד הרפואי. מכאן פיתוחה של הדוקטרינה בדבר נזק ראייתי, מכאן המאבקים על היפוך נטל הראיה לפי סעיף 41 לפקודת הנזיקין.

סעיף 41 לפקודת הנזיקין קובע, כי בתובענה שהוגשה על נזק והוכח בה כי לתובע לא היתה ידיעה או לא הייתה לו יכולת לדעת מה היו למעשה הנסיבות שגרמו למקרה אשר הביא לידי הנזק, וכי הנזק נגרם על ידי נכס שלנתבע הייתה שליטה מלאה עליו, ונראה לבית המשפט שאירוע המקרה שגרם לנזק מתיישב יותר עם המסקנה שהנתבע לא נקט זהירות סבירה מאשר עם המסקנה שהוא נקט זהירות סבירה – על הנתבע הראיה שלא הייתה לגבי המקרה שהביא לידי הנזק התרשלות שיחוב עליה.”

גם תכנית כלבוטק סיכמה את העניין בצורה מעניינת וקבעה כי קיים טוח רב בתחום רשלנות רפואית בישראל.

קראו להלן את: המדריך להגשת תביעת רשלנות רפואית

משרד עורכי דין רשלנות רפואית נבו מולסון

משרד עורכי דין רשלנות רפואית נבו מולסון נמנה בין המובילים בישראל בתחום זה.

משרד נבו מולסון ממוקם בכתובת: רחוב קרליבך 7 בתל אביב ומייצג נפגעי רשלנות רפואית מכל רחבי המדינה.

הצג מפת הגעה למשרד נבו מולסון 

להלן צוות המשרד

משרד עורכי דין נבו מולסון רשלנות רפואית

עו”ד ענת מולסון – ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכת דין המייצגת נפגעי רשלנות רפואית במקרים קשים ביותר.
בעלת ניסיון של למעלה מ-15 שנים. טיפלה במשך השנים באלפי תיקים.

השתתפה בהשתלמויות ברפואה למשפטנים באוניברסיטת ת”א.
שותפה במשרד נבו-מולסון המייצג מאות נפגעי רשלנות רפואית.

חברת פורום נזיקין והוועדה לרפואה ומשפט בלשכת עורכי הדין.
חברת האגודה לזכויות החולה בישראל.

מרצה בכנסים מקצועיים של עורכי דין ורופאים בנושא רשלנות רפואית.
משמשת כבוררת ומגשרת מטעם לשכת עורכי הדין.

יועצת לעורכי דין בתיקי רשלנות רפואית מורכבים.

נשואה ואם לשלוש בנות.

מייצגת לקוחות מכל רחבי הארץ. מטפלת רק במקרים בהם נגרם נזק משמעותי ובלתי הפיך. שכר הטירחה של עו”ד מולסון הוא באחוזים מהפיצוי שמושג ללקוח בסיום התיק ורק במקרה של זכייה.

המקרים העיקריים בהם מטפלת הם: רשלנות בזמן הריון או לידה, רשלנות בטיפול בילדים, רשלנות בניתוחים, ואיחור באבחון של סרטן או מחלות אחרות.

להערכת סיכויי תביעתך או לתיאום פגישת ייעוץ, ניתן ליצור קשר עם עו”ד מולסון באחד מהאמצעים הבאים:

1. בטלפון: 1-800-200-807 

2. בטלפון נייד: 052-4787850 

3. במייל: [email protected]

4. באמצעות טופס הערכת שווי התביעה, שבצד שמאל למעלה

 

צוות המשרד:


עו”ד טל נבו

מייל: [email protected]

talnew13

 

עו”ד ליהיא גולדמן

מייל: [email protected]

66.jpg

 

עו”ד צביאלה אונגר

מייל: [email protected]

zvielanfinal1

 

עו”ד אלינור זהבי

מייל: [email protected]

23

 

עו”ד איילת לרר

מייל: [email protected]

ayeletnew2

 

עו”ד אפרת ברוך

מייל: [email protected]

40EFRAT

 

גב’ רות דנה – תיעוד רפואי

מייל: [email protected]

3RUTHY

 

8

משרד עו”ד רשלנות רפואית נבו מולסון

LOGONEW1

עורך דין רשלנות רפואית– עורכי דין רשלנות רפואית

 

 

דלקת לוע ושקדים / שקדים- רשלנות רפואית

דלקת לוע / שקדים – רשלנות רפואית (Tonsillopharyngitis)


דלקת לוע ושקדים היא הסיבה השכיחה ביותר המובילה לכאב גרון. כמו סוגים שונים אחרים של דלקות, דלקות לוע ושקדים יכולים להיות דלקת חריפה ולהתאפיין בהופעה מהירה ומהלך קצר או שהיא יכולה להופיע כדלקת כרונית. דלקת לוע ושקדים יכולה לגרום לשקדים נפוחים מאוד אשר יכולים להוביל לחוסר נוחות בבליעה ונשימה. רוב דלקות הלוע והשקדים נגרמות על ידי וירוסים והאחרות נגרמות על ידי חיידקים, פטריות או מזהמים שונים וכימיקליים. הטיפול העיקרי בדלקת הלוע והשקדים הוא טיפול סימפטומטי. הטיפול הספציפי הוא אפקטיבי עבור בקטריות או פטריות וכולל משככי כאבים להקלת הכאבים בגרון, במקרים חמורים טיפול בסטרואידים ישקל כאופציה. לידוקאין צמיגי יכול להקל על הכאב על ידי אלחוש ממברנת הריר. אנטיביוטיקה היא אפקטיבית המקרים של דלקות לוע ושקדים הנגרמות של ידי סטרפטוקוקים מקבוצת A.

מקרי רשלנות רפואית – דלקת לוע/ שקדים

לרוב דלקת לוע ושקדים לרוב היא דבר לא נעים אולם לא דבר שגורר אחריו הרבה סיבוכים ולרוב נפתר לאחר מספר ימים. אולם לעיתים דלקת הלוע והשקדים יכולים להוביל לסיבוכים שונים ובניהם: התפתחות מורסה בחלק האחורי של הלוע או מאחורי השקדים, שלרוב מתרחשים אצל ילדים. סיבוך כזה בקרב ילדים מצריך הפנייה של הילד לרופא א.א.ג. הסיבוכים הללו יכולים להוביל ,במידה ומטופלים ביד רשלנית, להתפשטות הדלקת לאיברים סמוכים כגון דרכי הנשימה ולאחר מכןהם יכולים להגיע גם ללב .

עילות לתביעת רשלנות הפרעות דלקת לוע ושקדים:

– אבחון ראשוני שגוי או אבחון בשלב מאוחר מדי.

 

– פעולות ומחדלים רשלניים שתוצאתם תוביל להפסקת הטיפול,עיכוב הטיפול,ביצוע פעולה רפואית לקויה או לא מתאימה שגרמה להחמרת המצב הרפואי של המטופל וגרימה לנזק גופני נוסף.

 

– אנמזנה שנלקחה בצורה חלקית או לא מקצועית לגבי פעולות כירורגיות רלוונטיות בעבר או מחלות רלוונטיות,וכול מיני גורמי סיכון רלוונטיות כולל מחלות לב ומחלות גנטיות משפחתיות.

 

– אי הפניה לבדיקות מתאימות ובזמן המתאים לדוגמת בדיקות הדמיה(רנטגן או CT ).

 

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בנושא הפרעות דלקת לוע/שקדים ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל.

דום לב- רשלנות רפואית

דום לב – רשלנות רפואית (Cardiac standstill, Cardiac arrest)
 

דום לב הוא מצב שבו מחזור הדם התקין מופסק כתוצאה מכשלון הלב להתכווץ בצורה אפקטיבית. דום לב שונה מהתקף שבו זרימת הדם לשרירי הלב נפגעת (התקף לב יכול להוביל לדום לב). הפסקה של זרימת הדם במחזור הדם מונעת את זרימת החמצן בגוף. חוסר חמצן בגוף גורמת לאיבוד ההכרה, ולאחר מכן גורמת לנשימה לא תקינה או הפסקת הנשימה. במידה והטיפול בדום לב לא יטופל במשך בחמש הדקות הראשונות, הדבר יוביל לפגיעה מוחית. הטיפול בדום לב הוא החייאה בכדי לספק תמיכה למחזור הדם, ולאחר מכן ביצוע של היפוך פרפורים במידת הצורך. הסיבות השכיחות שיכולות להוביל לדום לב הם מחלות לב כליליות, מחלות לב שאינן איסכמיות וסיבות שאינם ממקור לבבי. גורמי הסיכון השכיחים לדום הלב הם עישון, חוסר בפעילות פיזית, השמנה, סכרת והיסטוריה משפחתית של דום לב.

מקרי רשלנות רפואית – דום לב

דום לב הוא מצב חרום רפואי, ובמידה והוא מטופל כמו שצריך ובמהירות, הוא יכול להיות הפיך. במידה ולא ישנם סיבוכים רציניים שיכול להתרחש, שהעיקרי שבהם הוא פגיעה מוחית. ישנם גורמי סיכון שונים וסיבות שונות אשר יכולים להעלות את הסיכון לדום לב בצורה משמעותית. רשלנות רפואית באבחון אותם מצבים וטיפול בהם כמתבקש עלול להוביל לדום לב בהמשך. למשל אבחון לא נכון של התקף לב, מצב שיכול להוביל לדום לב ויותר מכך אף למוות.

עילות לתביעת רשלנות רפואית דום לב:
– אבחון ראשוני שגוי או אבחון בשלב מאוחר מדי.

 

– פעולות ומחדלים רשלניים שתוצאתם תוביל להפסקת הטיפול,עיכוב הטיפול,ביצוע פעולה רפואית לקויה או לא מתאימה שגרמה להחמרת המצב הרפואי של המטופל וגרימה לנזק גופני נוסף.

 

– אנמזנה שנלקחה בצורה חלקית או לא מקצועית לגבי פעולות כירורגיות רלוונטיות בעבר או מחלות רלוונטיות,וכול מיני גורמי סיכון רלוונטיות כולל מחלות לב ומחלות גנטיות משפחתיות.

 

– אי הפניה לבדיקות מתאימות ובזמן המתאים לדוגמת בדיקות הדמיה (א.ק.ג, רנטגן או CT ).

במקרה בו הייתה רשלנות רפואית במניעת או אבחון או טיפול במצב של דום לב, יש להייועץ בעו”ד לרשלנות רפואית אשר יתייעץ עם קרדיולוג ויקבל החלטה אם ניתן וכדאי להיכנס להליך של תביעת רשלנות רפואית.

 

לשאלות בנושא רשלנות רפואית דום לב ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל.