רשלנות רפואית – פוליפים /יבלות בגרון

רשלנות רפואית – פוליפים /יבלות בגרון (Laryngeal nodules/polyps)  


טראומה חריפה או גירויים כרוניים אשר גורמים לשינויים בלוע ובמיתרי הקול ויכולים להוביל להתפתחות לפוליפים או בליטות. שניהם יגרמו לצרידות וקול מנושף.

עקביות של התסמינים הללו מעבר לשלושה שבועות מכתיבים בדיקה של האזור.האבחנה מבוססת על לרינגוסקופיה וביופסיה על מנת לשלול מצב של סרטן.

הסרת הבלוטות והפוליפים מחזירה את הקול לקדמותו,ומסיר את מקור הגירוי בכדי למנוע הישנות. הבלוטות בדרך כלל יופיעו בשני צידי הלוע.

סיבות השכיחות להופעות הבלוטות הללו הן בעיקר ניצול לרעה כרוני של הקול כמו במצבים של צעקות,צרחות,שירה בקול גבוה מדי. פוליפים מופיעים כתוצאה מסיבות אחרות למשל זרימה חוזרת של המזון, מצב לא מטופל של תת פעילות של בלוטת התריס,תגובות אלרגיות כרוניות של מיתרי הקול.

פולפים נוטים להיות גדולים גדולים יותר ובולטים יותר מאשר בלוטות.

 

רשלנות רפואית- פוליפים/ יבלות בגרון

הופעת פוליפים / בלוטות במיתרי הקול יכולה להוביל למספר סיבוכים ומצבים שעלולים להשפיע על בצורה שלילית על חיי הנפגע ולגרום קשיים בתחומים רבים.למשל צרידות קבועה עלולה להוביל לקשיים בדיבור,הבנות בדיבור ואף עד לאיבוד הקול לחלוטין בעיקר במקרים של אבחון מאוחר מדי או רשלנות בפועלות הטיפול. על פי תקנה 71 בביטוח הלאומי שעוסקת ב”לארינקס, מיתרי הקול והקנה” קיימת הכרה של המוסד לביטוח לאומי ברמות שונות של צרידות בין אם זו צרידות קבועה או זמנית שעלולה לזכות בעשרות אחוזי נכות ואף להגיע לשלושים אחוזי נכות במקרה של איבוד הקול. סיבוכים נוספים אליהם עלול להגיע המטופל במידה

והאבחנה לא תגיע בזמן או לא תאובחן או תטופל נכון: הישנות של התופעה פעמים רבות בעתיד,התפתחות תהליכים ממאירים, ירידה ביכולת התקשורת והביטוי,פגיעה בחיים האישיים אם זה במקום העבודה ובחיים הפרטיים. 

 

עילות לתביעת רשלנות רפואית-פוליפים ויבלות בגרון


–          אבחון שגוי של פוליפים ובלוטות ואבחון בשלב מאוחר מדי.

–          פעולות ומחדלים רשלניים שתוצאתם תוביל להפסקת הטיפול,עיכוב הטיפול,ביצוע פעולה רפואית לקויה או לא מתאימה שגרמה להחמרת המצב הרפואי של המטופל וגרימה לנזק גופני נוסף.

–          אנמזנה שנלקחה בצורה חלקית או לא מקצועית לגבי פעולות כירורגיות רלוונטיות בעבר או מחלות רלוונטיות באזור המעיים,וכול מיני גורמי סיכון רלוונטיות כולל מחלות לב ומחלות גנטיות משפחתיות.

–          אי הפניה לבדיקות מתאימות ובזמן המתאים לדוגמת בדיקות הדמיה(רנטגן או CT ) או ולקיחת ביופסיה מתאימה.

 

לשאלות בנושא רשלנות רפואית פוליפים / יבלות בגרון ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל.

פוליפים במערכת העיכול אצל ילדים- רשלנות רפואית

רשלנות רפואית פוליפים במערכת העיכול בילדים (Intestinal polyps in children)

 

פוליפ הוא צמיחה חריגה של רקמה רירית בגוף.עיקר הפוליפים בילדים הם שפירים, כלומר צמיחה שאיננה ממאירה או סרטנית. הפוליפים הקלאסיים הם “פוליפים של ילדים” בגדלים של 1-3 ס”מ בגודל,אשר מאופיינים בדימומים ספונטניים ואודם של הרקמה הרירית. למעשה פוליפים של ילדים הם הכי שכיחים אשר גורמים לדימומים רקטליים בילדים. עיקר הפוליפים קורים בילדים בין שנה לשש שנים,אולם הפוליפים יכולים יכולים לקרות בכול גיל.פוליפים במעיים להיות מאובחנים ומוסרים על ידי קולונוסקופיה. דימומים רקטליים,אודם באזור הרקמות החיצונית של הרקטום של הילד,נוכחות של רקמות בצבע ורוד או כחול בצואה (מעידים על התנתקות פוליפ),במקרים יותר שכיחים,חסימת מעיים. במידה וישנה כמות גדולה של פוליפים או הפוליפ מראה,תחת מיקרוסקופ, מאפיינים של סנדרום פוליפוזיס,אז בדיקת הקולונוסקופיה צריכה להיות מבוצעת מספר פעמים נוספת בעתיד.

מקרי רשלנות רפואית-פוליפים במערכת העיכול בילדים

אחד מהגורמים שעלולים להוביל לפגיעה במערכות פנימיות של הגוף וסיבוכים נוספים במהלך הם ניתוחי גסטרו. במהלך הטיפול והאבחון של פוליפים במערכת העיכול של ילדים,על המטופל לעבור מספר בדיקות פולשניות כריתת פוליפים,צריבות לקיחת ביופסיה ופעולות נוספות.הסיבוכים עצמם להתעורר בשלבים המוקדמים של הבדיקה,מהכנות לבדיקה,רשלנות בנושא בהרדמה לפני ניתוח.במהלך הבדיקה הכירוגית עלולים להופיע סיבוכים כגון אספירציות של תוכן הקיבה או זיהומים בדם או זיהומים מיקומים במיקום הניתוח.ניקוב איברים פנמיים שלא לצורך במהלך הניתוח וכתוצאה מכך התפתחות דימומים פנימיים.

עילות לתביעות רשלנות רפואית –פוליפים במערכת העיכול בילדים

–          אבחון שגוי של פוליפים במערכת העיכול של ילדים או אבחון בשלב מאוחר מדי.

–          פעולות ומחדלים רשלניים שתוצאתם תוביל להפסקת הטיפול,עיכוב הטיפול,ביצוע פעולה רפואית לקויה או לא מתאימה שגרמה להחמרת המצב הרפואי של המטופל וגרימה לנזק גופני נוסף

–          אנמזנה שנלקחה בצורה חלקית או לא מקצועית לגבי פעולות כירורגיות רלוונטיות בעבר או מחלות רלוונטיות באזור המעיים,וכול מיני גורמי סיכון רלוונטיות כולל מחלות לב ומחלות גנטיות משפחתיות.

–          אי הפניה לבדיקות מתאימות ובזמן המתאים לדוגמת בדיקות הדמיה(רנטגן או CT ) או כמובן קלונוסקופיה ולקיחת ביופסיה מתאימה.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בנושא פוליפים של מערכת העיכול בילדים ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל

פוליציתמיה מדומה- רשלנות רפואית

רשלנות רפואית – פוליציתמיה מדומה (Spurious polycythemia)

פוליציתמיה מדומה או פוליצתמיה יחסית זו הוא מצב המתאפיין בעלייה בהמטוקריט וירידה ו/או מצב נורמלי של מספר כדוריות הדם האדומות בגוף.המצב הזה נוצר כתוצאה מירידה בנפח הפלסמה.המחלה מופיעה לרוב בגיל העמידה ומתרחשת לרוב יותר אצל גברים מאשר אצל נשים.ישנם שלוש סיבות עיקריות לפוליציתמיה מדומה: הראשונה היא התייבשות שמתארת מצב שמוביל לאיבוד נוזלים משמעותית וירידה בנפח הפלסמה.מצבים כאלו יכולים להיווצר כתוצאה למשל מהקאות או משלשולים בלתי פוסקים,כוויה,ירידה בהכנסת הנוזל לגוף עוד.סיבה נוספת לעלייה בהמטוקריט היא מצב של לחץ,על ידי מכניזם שאיננו ברור עם תום.הסיבה השלישית לפוליציטמיה מדומה היא מספר גבוה של כדוריות דם אדומות בפלסמה ביחס לרמת פלסמה נמוכה. התמונה הקלינית של אדם עם פוליציטמיה מדומה היא בדרך כלל לא ספציפית ועם תלונות מעורפלות כגון כאב ראש,בחילות,עייפות,בחילה.

רשלנות רפואית- פוליצתימיה מדומה

ישנם מספר של סיבוכים שיכולים לקרות עקב רשלנות בחוסר טיפול או באבחנה מאוחרת של פוליצתמיה מדומה שחלקם אף יכול להוביל למוות,וזאת על ידי מצבים מרובה של קרישי דם בכלי דם משמעותיים,כגון העורקים הכליליים של הלב,שבמידה ויחסמו הם יובילו להתקף לב.חסימות של כלי הדם יכולים להיווצר גם בכלי הדם במוח,מצב שיכול להוביל לשבץ מוחי.סיבוכים נוספים הם דימומים,אולקוסים,עלייה בסיכון לסיבוכים ותחלואה בהתערבות כירורגיות מכול סוג וזאת על ידי הסיכון המוגבר גם לדימומים מוגברים מצד אחד מצב בעייתי מאוד בניתוחים ומצד שני הסיכוי להתפתחות קרישי דם שיחסמו כלי דם קרדינליים הן במהלך הפרוצדורה הניתוחית וגם לאחריו. סיבוך נוסף לא פשוט שיכול להתפתח כתוצאה מהמצב הזה הוא לוקימיה.

עילות לתביעה לרשלנות רפואית-פוליציתמיה מדומה

–          רשלנות רפואית באבחון שגוי של פוליציתמיה מדומה ואבחון בשלב מאוחר מדי.

–          פעולות ומחדלים רשלניים שתוצאתם תוביל להפסקת הטיפול,עיכוב הטיפול,ביצוע פעולה רפואית לקויה או לא מתאימה שגרמה להחמרת המצב הרפואי של המטופל וגרימה לנזק גופני נוסף.

–          אנמזנה שנלקחה בצורה חלקית או לא מקצועית לגבי פעולות כירורגיות רלוונטיות בעבר או מחלות רלוונטיות באזור המעיים וכול מיני גורמי סיכון רלוונטיות כולל מחלות לב ומחלות גנטיות משפחתיות.

–          רשלנות רפואית באי הפניה לבדיקות מתאימות ובזמן המתאים לדוגמת בדיקות הדמיה(רנטגן או CT ) או ולקיחת ביופסיה מתאימה.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בנושא פוליציתמיה מדומה ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל.

פוליפים ברחם – פוליפ תוך רחמי -רשלנות רפואית

 

רשלנות רפואית פוליפים תוך-רחמיים (Endometrial polyps)

פוליפ תוך רחמי הוא מסה של רקמה הרירית אשר גדלה בצורה חריגה בשכבת הפנימית של הרחם.ישנם סוגים שונים של פוליפים.הסיבות הישירות אשר מובילות לפוליפים בחלק הפנימי של הרחם אינם ידועות עד תום.הופעת הפוליפים עלולה להיות מושפעת על ידי רמת ההורמונים גבוהה יותר בגוף האישה ,אסטרוגן בעיקר.לרוב הפוליפים הללו לא יצרו תסמינים אולם כאשר הם מופיעים, הם כוללים וסת לא סדירה,דימומים בין ימי המחזור,דימומים מוגברים בזמן מחזור ולאחר המחזור.דימום מכלי הדם על הפוליפ  יכולים להוות סיבה לדימומים מוגברים בזמן מחזור.במידה והפוליפ חודר לנרתיק דרך צוואר הרחם עלול ליצור כאב באזור הנרתיק.האבחנה של פוליפ תוך רחמי יכולה להחשף על ידי ביצוע של אולטראסאונד של אברי המין והיסטרוסקופיה.טיפול בפוליפ יהיה הסרתו על ידי גרידה, במידה והוחלט על כך.

 

רשלנות רפואית פוליפים תוך רחמיים
 

אחד מהסיבות השכיחות ל-רשלנות רפואית במקרים של פוליפים תוך רחמיים הם נזקים שנגרמים עקב ביצוע פעולות פולשניות חלקם לאבחנה וחלקם לטיפול, לרוב מפעולות ההיסטרוסקופיה,שנועדה גם לתת תמונה של מצב הפוליפ בתוך הרחם,וגם בלקיחת ביופסיה לצורך קביעת האבחנה.נזקים שעלולים להיווצר כתוצאה מפעולת ההיסטרוסקופיה רשלנית הם ניקוב דפנות הרחם או גירוד יתר של רירית הרחם,מצב שעלול להוביל לעקרות. בנוסף הניתוח נעשה לרוב בהרדמה מלאה וגם חוסר מקצועיות ורלשנות עלולה להוביל לתוצאות לא טובות.

 

עילות לתביעה לרשלנות רפואית-פוליפים תוך רחמיים

 

–          אבחון שגוי של פוליפים ואבחון בשלב מאוחר מדי.

 

–          פעולות ומחדלים רשלניים שתוצאתם תוביל להפסקת הטיפול,עיכוב הטיפול,ביצוע פעולה רפואית לקויה או לא מתאימה שגרמה להחמרת המצב הרפואי של המטופל וגרימה לנזק גופני נוסף.

 

–          אנמזנה שנלקחה בצורה חלקית או לא מקצועית לגבי פעולות כירורגיות רלוונטיות בעבר או מחלות רלוונטיות באזור המעיים,וכול מיני גורמי סיכון רלוונטיות כולל מחלות לב ומחלות גנטיות משפחתיות.

 

–          אי הפניה לבדיקות מתאימות ובזמן המתאים לדוגמת בדיקות הדמיה(רנטגן או CT ) או ולקיחת ביופסיה מתאימה.

 

פסקי דין לתביעה בעקבות רשלנות רפואית של פוליפים תוך רחמיים
 

מטופלת בת 46 נפטרה בבית החולים אסותה ככול הנאה מרשלנות רפואית.התובעים,בני משפחתה של הנפטרת טוענים שלאורך השנים הוציאה הנתבעת מרחמה פוליפים ושרירנים ולאחר מכן המליץ הרופא לעבור ניתוח לכריתת רחם מכיוון שהרחם נגוע בסרטן.בכתב התביעה נטען כי לא הוסבר למנוחה שייתכן והדימומים אינם נובעים מסרטן אלא מהתקן תוך רחמי המותקן בגופה.

 

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בנושא פוליפים תוך רחמיים ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל.

פוליפים תוך רחמיים- רשלנות רפואית

 

רשלנות רפואית פוליפים תוך-רחמיים (Endometrial polyps)

פוליפ תוך רחמי הוא מסה של רקמה הרירית אשר גדלה בצורה חריגה בשכבת הפנימית של הרחם.ישנם סוגים שונים של פוליפים.הסיבות הישירות אשר מובילות לפוליפים בחלק הפנימי של הרחם אינם ידועות עד תום.הופעת הפוליפים עלולה להיות מושפעת על ידי רמת ההורמונים גבוהה יותר בגוף האישה ,אסטרוגן בעיקר.לרוב הפוליפים הללו לא יצרו תסמינים אולם כאשר הם מופיעים, הם כוללים וסת לא סדירה,דימומים בין ימי המחזור,דימומים מוגברים בזמן מחזור ולאחר המחזור.דימום מכלי הדם על הפוליפ  יכולים להוות סיבה לדימומים מוגברים בזמן מחזור.במידה והפוליפ חודר לנרתיק דרך צוואר הרחם עלול ליצור כאב באזור הנרתיק.האבחנה של פוליפ תוך רחמי יכולה להחשף על ידי ביצוע של אולטראסאונד של אברי המין והיסטרוסקופיה.טיפול בפוליפ יהיה הסרתו על ידי גרידה, במידה והוחלט על כך.

 

רשלנות רפואית פוליפים תוך רחמיים
 

אחד מהסיבות השכיחות ל-רשלנות רפואית במקרים של פוליפים תוך רחמיים הם נזקים שנגרמים עקב ביצוע פעולות פולשניות חלקם לאבחנה וחלקם לטיפול, לרוב מפעולות ההיסטרוסקופיה,שנועדה גם לתת תמונה של מצב הפוליפ בתוך הרחם,וגם בלקיחת ביופסיה לצורך קביעת האבחנה.נזקים שעלולים להיווצר כתוצאה מפעולת ההיסטרוסקופיה רשלנית הם ניקוב דפנות הרחם או גירוד יתר של רירית הרחם,מצב שעלול להוביל לעקרות. בנוסף הניתוח נעשה לרוב בהרדמה מלאה וגם חוסר מקצועיות ורלשנות עלולה להוביל לתוצאות לא טובות.

 

עילות לתביעה לרשלנות רפואית-פוליפים תוך רחמיים

 

–          אבחון שגוי של פוליפים ואבחון בשלב מאוחר מדי.

 

–          פעולות ומחדלים רשלניים שתוצאתם תוביל להפסקת הטיפול,עיכוב הטיפול,ביצוע פעולה רפואית לקויה או לא מתאימה שגרמה להחמרת המצב הרפואי של המטופל וגרימה לנזק גופני נוסף.

 

–          אנמזנה שנלקחה בצורה חלקית או לא מקצועית לגבי פעולות כירורגיות רלוונטיות בעבר או מחלות רלוונטיות באזור המעיים,וכול מיני גורמי סיכון רלוונטיות כולל מחלות לב ומחלות גנטיות משפחתיות.

 

–          אי הפניה לבדיקות מתאימות ובזמן המתאים לדוגמת בדיקות הדמיה(רנטגן או CT ) או ולקיחת ביופסיה מתאימה.

 

פסקי דין לתביעה בעקבות רשלנות רפואית של פוליפים תוך רחמיים
 

מטופלת בת 46 נפטרה בבית החולים אסותה ככול הנאה מרשלנות רפואית.התובעים,בני משפחתה של הנפטרת טוענים שלאורך השנים הוציאה הנתבעת מרחמה פוליפים ושרירנים ולאחר מכן המליץ הרופא לעבור ניתוח לכריתת רחם מכיוון שהרחם נגוע בסרטן.בכתב התביעה נטען כי לא הוסבר למנוחה שייתכן והדימומים אינם נובעים מסרטן אלא מהתקן תוך רחמי המותקן בגופה.

 

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בנושא פוליפים תוך רחמיים ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל.

פוליפוזיס משפחתי- רשלנות רפואית

 

רשלנות רפואית – פוליפוזיס משפחתית (Familial polyposis)


פוליפוזיס משפחתי היא מחלה תורשתית אשר מתאפיינת במספר פוליפים אשר נוצרים בעיקר בשכבת תאי האפיתל במעי הגס.כאשר הם מופיעים הם עדיין נחשבים כפוליפים שפירים אולם במידה ואלו לא יטופלו יתכן והמצב יתפתח לסרטן.חולים עם מחלת הפוליפוזיס המשפחתית עלולים לפתח מאות ואפילו אלפים של פוליפים במעי הגס.הם עלולים לדמם,דבר אשר יתבטא בנוכחות של דם בצואה.

אם אם אין דם בצואה יש עדין אפשרות לפתח אנמיה עקב ההתפתחות ההדרגתית של איבוד ברזל.אם מתפתח תהליך ממאיר,החולה עלול להציג תמונה קלינית של איבוד משקל,הרגלי מעיים לא קבועים,ונוכחות של גרורות בכבד ובמקומות אחרים.זמן אבחנת המחלה הוא קריטי בכדי למנוע התפתחות תהליכים סרטניים.קולנוסקופיה נחשבת לכלי האבחנתי המוביל באבחנת מחלת הפוליפוזיס גם על ידי סריקת המעיים מבפנים וגם על ידי לקיחת דגימת רקמה לפתולוגיה.

 

רשלנות רפואית- פוליפוזיס משפחתי
 

פוליפוזיס משפחתי שלא יאובחן מסיבות של רשלנות רפואית יכול להוביל לתוצאות לא טובות. מניעת תמותה מוקדמת מסרטן במחלת הפוליפוזיס המשפחתי נעשת על ידי איתור מוקדם של המחלה.רוב החולים הסימפטומטיים יכולים להיות מאובחנים   על ידי בדיקות ומבחנים גנטיים מוקדמים. לחולים עם פוליפוזיס משפחתי יש סיכוי של מאה אחוז לפתח סרטן של אזור המחבר בין המעי לרקטום.סיכוי זה יורד בצורה חדה כאשר החולים נכנסו לתוכנית טיפול ובדיקות רפואיות מקדימות. כאשר מבוצעת הסרה של הרקטום כתוצאה מהתהליך ממאיר, סרטן של התרסריון ושל החלק העליון של הרקטום דורשים מעקב צמוד על מצב המעיים שבסופו של דבר מציל את חייהם של החולים. במקרה של של זיהוי מאוחר של המחלה עקב רשלנות רפואית עלולים יכול להיות שהסרה של כלל המעיים תבוא בחשבון.במקרה הזה כמובן שיופיעו מספר סיבוכים לא רצויים נוספים החל משינויים בהרגלי המעיים,שינויים בהרגלי התזונה אשר יכולה להוביל לחוסר בויטמינים בעיקר חוסר בויטמין B12 ומינרלים, צמיחה של חיידקים באזורי המעיים של הוסרו.כמובן שכול המצב החדש הזה דורש מעקב ותמיכה רפואית באופן קבוע.

 

עילות לתביעה ברשלנות רפואית פוליפוזיס משפחתי

חוסר אבחון נכון של המחלה או הדרדרות פריצת המחלה .אבחון שגוי של המחלה.לקיחת אנמנזה חלקית.איחור/עיקוב נתינת טיפול למחלה.נתינת טיפול לא מתאים.ביצוע הפרוצדורות הרפואיות בצורה לא מקצועית.לקוי בתקופת ההשגחה והטיפול.

 

פסקי דין-רשלנות רפואית פוליפוזיס (תא 21927-08 ל. ר. ואח’ נ’ מדינת ישראל (שלום – תל-אביב-יפו, חדוה וולצקי)

בית המשפט קיבל את תביעה של אישה שעברה ניתוח חדשני לכריתת פוליפים וטחורים,לאחר שהצוות הרפואי לא הסביר לא את מהות הניתוח החדשני ואף לא קיבל את הסכמתה.עקב סיבוכים שנתגלו לאחר הניתוח,נדרשה התובעת לשתי פעולות כירורגיות נוספות שהותירו אותה ניזוקה בנפשה ובגופה.בית המשפט העמיד את נזקה של התובעת ב 722,762 שקלים.

 

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בנושא פוליפוזיס משפחתי ניתן ליצור קשר עם עו”ד ענת מולסון שפרטיה בראש העמוד משמאל.